8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

07.11.2017

Bu yazıyı erken bir tarihte hazırlamamızın sebebi Rusya da iş yapan yatırımcılarımızın ve...

1 ocak 2015 itibariyle Rusya’da göçmen işçiler için yeni kurallar yürürlüğe giriyor. Yabancı iş gücünün kullanılmasıyla ilgili kotalar kaldırılıyor.

Rusya Federasyonun da kanuni olarak çalışmak için yabancıların izin (patent) alması gerekiyor.
Yılbaşı itibariyle Rusya’da göçmen işçilerin tümü için ortak kurallar uygulanacak.

Şu anda şahıslara çalışanlar (tamircilik yapanlar,dadılık yapanlar, vs.) patent satın almaktadırlar.Tüzel kişilik için faaliyet gösterenler (örneğin inşaat firmalarında çalışanlar) patent siz ayrı bir izin ile çalışmaktadırlar. Fakat bu halde yabancının Rusya’da resmiyet kazanma sürecini işveren kendi üstlenmektedir.Yabancı işçinin belgelerini teslim etmesinden sonra işverenin güveni kötüye kullanarak kağıt sorununu gerektiği gibi çözmediği hukuksuz olayları her gün görmekte ve okumaktayız. Sonuçta kontroller sırasında yabancının Rusya’da izinsiz bulunduğu tesbit ediliyor ve sınır dışı işlemleri uygulanıyor.Bir çok vatandaşımız madur olmakta..

Yeni kurallara göre, bu maduriyetlere son veriliyor. Bundan böyle Rusya’ya para kazanmaya gelen yabancı, gereken belgelerin işlem görmesinden kendi sorumlu olacak. Çalışma iznini almak için Rusya’ya geldikten sonra 30 gün içinde Federal Göçmen Servisi kurumlarına baş vurmaktan başka; pasaport, göç kartı, sağlık sigortası anlaşması, enfeksyon hastalıklar ve HİV’in yokluğu, Rusça konuşma sertifikası, Rusya tarih ve kültürü ile ilgili temel bilgileri bilmek, parmak izlerinin alınması ve fotograf çektirmesi gerekecek. Bu evraklar ile her isteyen yabancı patent satın alarak isterse şirketlerde ister ise kendisi serbest olarak günlük işlerde çalışabilecek.

Patent fiyatını her bölge kendi belirleyecek, fakat patent fiyatı ayda 1590 ruble den daha düşük olmayacak.
Tüzel kişilerde çalışanlar için patent uygulanması, şüphesiz vatandaşlarımız için çok olumlu bir haber.
Patentler yeni yasaya göre bir yıl daha uzatılmak şartiyle 1 aydan 12 aya kadar süre için alınabilecek. Sonra ülkeden çıkarak yeniden tüm belgelerin tekrar işlem görmesi suretiyle Rusya’ya giriş yapılacaktır. Yabancı istiyorsa, örneğin Moskova ve Moskova bölgesi gibi ülkenin birden çeşitli bölgelerinde çalışmak için birkaç patenta alabilecek. Gerek bireysel, gerekse tüzel kişide çalışma patenti aynı olacak. Yani göçmen bireyselde serbest tamirci olarak çalışırken,istediği takdirde aynı patent ile restoranda çalışma hakkına sahip olacaktır.En iyi haber ise yeni yasaya göre; işletmelerde göçmen sayısı bundan böyle sınırlanmayacak. Kanun teklifi veren partilere göre, bu yenilikler göçmen işçilerin legalleşmesine yardım edecek, haklarının korunmasını arttıracak. Ayrıca, yerli halkın emek piyasasındaki rekabetini arttıracak, çünkü yabancı yurttaşların patent fiyatı Rusya vatandaşları nın vergi yüküne yaklaşmış olacaktır.