8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

E-Postaların Hukuki Geçerliliği

E–POSTALARIN RUSYA FEDERASYONU MAHKEMELERİNDE HUKUKİ GEÇERLİLİĞİ.
İnternet teknolojilerinin giderek ticari faaliyetlerin içerisinde yer alması ,ticaret yapan firmalar arasında bilgi ve evrak alışverişi şeklininde bu ortama taşınmasına sebebiyet vermektedir.

Son zamanlarda elektronik posta (e-mail veya e-posta ) yardımı ile firmalar evrak ve yazışmaları birbirlerine göndermekte,original imzalı evraklar ise daha sonra normal mektup posta veya kuriyer servisleri kanalı ile karşılıklı ulaştırılmaktadır.Amaç ticari trafiğin hızlanması ve zaman kaybının önlenmesidir.
Teori ve düşünce olarak her şey güzel görünmesine karşın bir çok firma e-posta ile yapılan evrak alışverişlerini ve yazışmaları ihtiyaç duyulduğu zaman kötü niyetli olarak yok sayabilmekte ve hişbir konudan haberi olmadığını rahatça söyleyebilmektedir.

Durum böyle olunca akıllara ilk olarak karşılıklı e-posta ile gönderilmiş ticari sözleşmelerin ve bazı onay yazılarının geçerliliği-hukuki yaptırım gücü olup olmadığı soruları firma yöneticilerini ve iş adamlarımızı huzursuz etmektedir.

Rusya Federal ticari kanunların ilgili maddeleri e-posta ile gönderimi yapılan ve tarafların karşılıklı ticari onayını içeren yazışmaları,ticari kanun da yer alan usullere uygun olması durumunda geçerli ve hukuksal sayabilmektedir.

Bunun ne anlama geldiğini daha basit bir söylem ile size aktarmamız gerekir ise;

1-Firmaların yaptıkları sözleşmelerde yer alan maddeler içerisinde ,tarafların e-posta ile yapacakları yazışma ve sözleşme gönderimlerinin hukuki geçerliliği olduğununun açık olarak yazılması gerekmektedir.

2-E-posta ile yapılan yazışmaların oluşacak anlaşmazlıklarda kanıt olarak geçerliliği olduğu sözleşmelerde ayrı bir madde olarak yer almalıdır.

3-Eğer firmanız aktif olarak e-posta ile uluslararası yazışmalar yapıyor ise mutlaka Rusya da elektronik imza tescili yaptırmanızı öneririz.

4-Ticari mahkemelerde esas olarak talep edilen gerçekten firmanızın e-posta adresinden iligili yazışmanın karşı firma ya gönderilip gönderilmediği konusudur.Bu detayı noter kanalı ile tescil ettirebileceğiniz gibi,size internet hizmeti veren kurluş ile yapacağınız hizmet sözleşmesinde ayrı bir madde olark;gerektiğinde e-posta hareketlerinin detaylı dökümünün verileceği ibaresini koyarak bu kanıtı resmen sağlamış olacaksınız.

Eğer yukarıda açıklamaya çalıştığımız 4 farklı unsurdan hiçbirisini sağlayamamış durumdaysanıs;

ilişkiniz olan firmanın rekvizitinde,sözleşmesinde,faturalarında resmi e-posta adresini açık olarak belirtmesini isteyiniz.Ve her türlü yazışmayı bu adres ile yapınız,bu sayede mahkemelerde bu e-postaları kanıt olarak gösterme şansımız doğacaktır.Eğer original imzalı sözleşme henüz elinize ulaşmamış ise , her türlü e-posta yazışmasında bu sözleşmeye atıfta bulununuz.Falanca tarihli,falanca numaralı sözleşmemize istinaden şeklinde...