8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Hukuki Adres Uygulaması Devri Kapanıyor

RUSYA HUKUKİ (SANAL) ADRES VE YENİ DÜZENLEMELER

Rusya Federasyonu Finans Bakanlığınca imzaya sunulan Rusya Vergi müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni vergi yasa düzenlemeleri yakın zamanda uygulamaya geçecektir.Yeni düzenlemeler içerisinde şu anda bir çok şirketin kullanmakta olduğu Hukuki (Sanal) adres olarak tabir edilen ve fiili şirket adresi ile alakası olmayan,gerçek dışı şirket adreslerinin ortadan kaldırılması en önemli hedef olarak ortaya çıkmaktadır.Bu düzenleme için en büyük baskı Dünya ticaret örgütünden gelmektedir.

Aslında mevcut yasalar şu anda şirketlerin Hukuki(Sanal) adresi ile fiili adreslerinin aynı olmasını emretmekte olmasına rağmen ,uygulamalar da bu kanun maddesi yok sayılabilmekte,adres temininden para kazanan organizasyonlar işi her zamanki gibi kılıfına uydurmaktadırlar.

Yeni düzenlemede kanun boşluğu doldurularak, ilk defa şirket adreslerinin fiili adres olup olmadığının tesbitine yönelik kesin ilkeler sıralanmaktadır.

Düzenlemede vergi dairelerinin şirket kuruluşları esnasında beyan edilen adreslere göre kuruluş başvurusunu red etme kriterleri sıralanmaktadır.Vergi dairesi aynı adres de onlarca firmanın bulunduğunu anında bilgisayar sisteminde görmesi durumunda şirket kuruluşunu red edecektir.Zira adresin bir çok şirkete ofis kiralamaya yönelik bir bina olup olmadığı müfettişler tarafından sisteme bilgi olarak kaydedilmeye başlanmıştır.

Daha önceden Hukuki(Sanal) adres olarak şirketlere satılan-kiralanan adreslerin %80 ’ inin ;devlet dairesi,askeri bölge,otopark ,vs. Adresler olduğu vergi daireleri ortak veri tabanında belirlenerek bilgisayar sistemlerine uyarı mekanizması konulmuştur.

Yeni düzenlemelerin uygulamaya başlanması ile beraber,vergi daireleri Hukuki(Sanal) adres kullanan şirketlere fiili adreslerini 10 gün içerisinde bildirmelerini ve şirket bilgilerinde düzeltme yapmalarını talep eden uyarı yazıları göndereceklerdir.

Belirtilen süre içerisinde gerçek adres bildirimi yapamayan şirketler ,vergi dairesi tarafından zorunlu iflas istemi ile mahkemelere sevk edileceklerdir.

Mahkeme zorunlu iflas kararını kolayca verebileceği gibi,ilgili şirket müdürünün Rusya Federasyonunda bir daha genel müdürlük yapamayacağına ilişkin tedbir kararı da koyabileceği ihtimal dahilidir.

Bu yeni düzenleme de onaylanıp onaylanmayacağı bilinmemek ile beraber,bir sonraki aşama ise şirket minimum zorunlu sermayelerinin en az 100 kat artırılması istemidir.Düzenleme ile günü birlik kurulan şirketlerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Henüz zamanımız var iken Rusya Federasyonunda faaliyet gösteren şirket yetkililerimizin ve yatırımcılarımızın ,şirket kuruluş evraklarında yer alan adreslerini kontrol ederek ,bir an önce adreslerindeki düzeltmeleri,fiili adreslerine uygun hale getirmelerini önermekte ve problem yaşamamalarını dilemekteyiz.