8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

İş kanunu , ücretsiz izin hakkı

Rusya Federasyonu İşçi Ücretsiz izinleri.

İşletmeler de çalışan personel senelik kanuni izin hakkı dışında , işverene ücretsiz izin talebinde bulunma hakkına sahiptir.Bu konu Rusya Federasyonu iş kanunu nun 128.maddesinde açıklanmaktadır.İş sözleşmesinde bu konuya ilişkin bir madde olması durumunda işveren bu tür taleplere onay vermek zorundadır.

İşyerinde ki her personelin saygın bir neden göstermek koşulu ile ücretsiz izin kullanma talebi hakkı mevcuttur.
Ücretsiz izin talebinin saygın bir nedene dayalı olup olmadığını değerlendirmek ise işverenin tasarrufunda olan bir konudur,zira Rusya iş kanunları böyle bir kriterler zinciri getirmemektedir.Bu konu tamamen işçi ve işveren arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

İşçinin işveren den hiç uygun olmayan bir zamanda herhangi bir neden den dolayı ücretsiz izin istemesi,ancak işveren in izin istenilen dönemde yoğun iş hacmi nedeniyle buna izin vermemesi , ancak işçinin yinede işe gelmemesi her gün yaşanan ve sıkıntı yaratan olaylar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle Türk işverenlerimiz şunu bilmelidirki yukarıda tarifi yapılan hareket ile karşılaştıklarında işçinin işine son verme hakları bulunmaktadır(bunun nasıl ve hangi evraklar düzenlenerek yapılacağını daha önceki yazılarımızda detaylı olarak açıklamıştık).

Basit bir örnek ile bu konuyu ve uygulamayı biraz incelemekte fayda vardır;

Firma çalışanı kendisini kötü hissettiğini ve doktora gitmek istediğini,bu nedenle 2 gün ücretsiz izin talebini yazılı olarak sunduğunu düşünelim.Firma yöneticisi bu dilekçeyi inandırıcı bulmayarak bu talebi red edebilir.Daha sonra bu çalışanın ilgili tarihte talebinin red edilmesine rağmen yine de işe gelmediğini varsayalım ,sizde bu kişiyi işe gelmediği için haklı olarak işten çıkartabilirsiniz.Sonuç olarak çalışan mahkemeye başvurarak işten çıkartılmasının kanunsuz olduğunu ve yeniden işe alınmasını talep edebilir,mahkemeye gerçekten doktora gittiğini belgeler ise mutlaka davayı kazanacaktır.

Bu örnekten çıkartacağımız sonuç; işverenin bu tür talepleri detaylı incelemesinin gereksiz iddialaşmaları ,zaman ve para kaybını engelleyeceği yönündedir.

Ücretsiz izin talebinde bulunan personelin bu talebi işveren tarafından olumlu karşılanmış ise (ücretsiz izin talebi mutlaka yazılı dilekçe şeklinde olmalıdır),bu dilekçe üzerine uygundur onayı verilmesi işverenin çıkarlarını koruması açısından yeterli değildir.
İşveren mutlaka T-6 veya T-6A olarak adlandırılan formu hazırlamalıdır.Bu sayede kullanılan izinin ücretsiz olduğu resmi geçerlilik kazanır ve ilgili günlerin tutarı çalışanın aylık ücretinden kesilebilir.