8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Maket silahlar ve Kanun Degisikligi

MAKET SİLAH ALIRKEN AKLINIZDA BULUNSUN !

Rusya Federasyonuna turizm amaçlı gelen vatandaşlarımız,bu ülkede yaşayan vatandaşlarımız kendi kolleksiyonları,hediye amaçlı,kimileri sadece merak ettikleri için maket rus silahlarını en başta da meşhur Kalaşnikov marka otomotik silahların maketlerini satınalmaktadırlar.

Birçok üretici fabrika bu silahları , orijinal Kalaşnikov dan Deaktivize sistemi ile kolleksiyonculara yönelik satış amaçlı Maket haline getirmektedirler.
Deaktivize sistem ile maket haline getirilip hediyelik olarak satılan silahlarda uygulanan ; namlunun içinin döküm ile doldurulması sonucu silahın ateş edilemez hale getirilmesi bunun yanında hediyelik maketin kolleksiyoncular veya turistler tarafından ilgi görmesi açısından diğer tüm parçaların orijinal olarak işler durumda bırakılmasıdır.

2011 senesi başında yürülüğe giren ateşli silahlar ile ilgili Rusya Federasyonu silah kanunlarındaki değişikler neticesinde bu tip maket satın alımları yapmış vatandaşlarımızı sıkıntıya sokacak olay ve davalar ortaya çıkmaya başlamıştır.Zira kanun değişikliği ile maketlerde silahın orijinal parçalarının kullanılması yasaklanmış ve hürriyet bağlayıcı cezaların verilmesi gündeme gelmiştir.

Kanun bu tür maketlerde namlu dışındaki tüm orijinal parçaların yasa dışı kullanımına dikkat çekmiş ve suç örgütleri için bu tip ürünlerin yedek parça temin edilmesi açısından bulunmaz bir fırsata dönüştüğünü örnekleri ile sıralamıştır.

Ana üreticiler derhal bu uygulamayı durdurmuş ve yeni maket sistemine geçmişlerdir.Ancak halen yüzlerce özel firma ellerindeki stokları tüketmek amacı ile el altından veya internet üzerinden satışlarını devam ettirmektedirler.

Bu bağlamda aşağıdaki konulara maksimum dikkati göstermenizi tavsiye ederim;

1- Satın alacağınız maketin mutlaka fiş veya fatura ile satıldığına ve size verilen bu belgelerde silahın modeli , yapıldığı malzemenin belirtildiğine dikkat ediniz,
2- Satıcı firmadan bu maket ile ilgili sertifika(ilgili kanunun zorunlu tuttuğu) vermesini isteyiniz,
3- Kanunda değişiklik yapılmadan önce alınan maket silahların evraklarını (fatura ve sertifika) kesinlikle kaybetmeyiniz ve mümkün ise en kısa zamanda bu konu ile ilgili bir avukata başvurarak bu maket silahı ve parçalarını ne şekilde saklayabileceğinizi öğreniniz.
4- Bahsi geçen maket silahları topluma açık yerlerde taşımaktan ve bulundurmaktan kesinlikle kaçınınız,zira yanlış anlamalardan dolayı kendinizi ve beraberinizdeki kişileri hayati tehlike ile karşı karşıya bırakabilirsiniz,
5- Rusya Federasyonunun siyasi yapısı ve bu ülkede yabancı olduğunuzu göz önünde bulundurunuz;bu tip ürünleri satın almaktan,Rusya daki ev ve iş yerlerinizde bunları muhafaza etmekden kaçınınız,
6- Eğer mümkün ise kanun değişikliği tarihinden önce satın aldığınız ve üzerinde orijinal parçaları olan maket silahları yeni kanundan dolayı üretici firmaya veya emniyet birimlerine iade ediniz,
7- İnternet üzerinden bu tür alışverişler yapmaktan kaçınınız,