8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya da batık bankalardaki mevduatlarınızın durumu

Rusya da yaşayan vatandaşlarımız ve değerli yatırımcılarımız hemen her hafta gazetelerde bir bankanın daha kapatıldığı haberini okumaktadırlar.Rusya Merkez Bankası güvenilir olmayan ve/veya belirlenen kurallara uyamayan bankaların bankacılık lisanslarını iptal ederek bu bankaları kapatmaktadır.
İşte bu noktada lisansı iptal edilen batmış banka da hesap açtırmış olan vatandaşlarımızın bankadaki mevduatlarının ne olacağı sorusu gündeme gelmektedir.
İlgili bankacılık kanunlarına göre Rusya Federasyonu Bankalarında ki mevduatlar 700 bin ruble tutarında devlet garantisi altındadır.Yani kaba bir söylem ile anlatırsak kapanan bankadaki mevduatınız 2 milyon ruble ise ,siz sadece bu mevduatın 700 bin rublesini devlet den talep edebilirsiniz..
Banka müşterisi olarak sigorta kapsamında olan 700 bin rublenin tahsili için müracaat süresi ilgili bankanın lisansının iptal edildiği tarih ile bankanın iflas işlemlerinin tamamlanması olan tarih aralığıdır.
Eğer bu süre zarfında başvuru yapılamamış ise gerekçesi bildirilerek Devlet Banka Sigortaları Kurumuna başvuru ek süresi verilmesi için mevduat sahibi başvurabilir.ilave süre hakkı verilmesi için kanunda yazılan şartlara(uzun süreli hastalık , ülke dışında görevli ola,vs.) bakılacağı unutulmaması gerekir
Mevduata ilişkin devlet garantisi tutarı , yazılı başvuruyu takip eden 14 iş günü sonunda geri ödenmektedir.lisansı iptal edilen banka ile ilgili olarak tüm mevduat geri ödeme biligileri Devlet Banka Sigortaları Kurumundan direk olarak veya kurumun web sayfası , yada kurumun çıkardığı bilgilendirme yayınlarından öğrenilebilmektedir.Ayrıca kurum tüm mevduat sahiplerinin adreslerine yazılı olarak bililendirme mektupları göndermektedir.
Mevduat sigorta tutarı Devlet Banka Sigortaları Kurumu tarafından direk ödenebildiği gibi lisansı alınan bankanın acentası konumuna getirilen bir banka tarafından da ödenebilmektedir.Bu ödeme prosedür detaylarıda ilgili Devler Sigorta Kurumu tarafından mevduat sahibine bildirilmektedir.
Sigorta tutarının ödenmesi için gereken belgelerş dilekçe,pasaport kopyası ve özel bir anket dir.Sigorta tutarını vekalet verdiğiniz avukatınızda sizin adınıza alma hakkına sahip olabilir.Prosedurler ile bizzat uğraşmanız zorunlu değildir.
Sigorta tutarını aşan mevduat kısmı için ise iflas davalarında alacaklı olarak yer almanız gerekmektedir. Mevduat tutarı hangi para cinsinden olur ise olsun ,tüm sigorta ödemeleri Ruble olarak yapılmaktadır.