8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya da Boşanma ve Cocukların durumu

RUSYA FEDERASYONU BOŞANMALAR VE ÇOCUKLARIN DURUMU.

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında iki ülke ilişkilerinin hızla ilerlemesi farklı toplumların aile birliği kurması Türk-Rus evliliklerini de her geçen gün artırmaktadır.Bir yandan evlilikler artarken diğer taraftan boşanmalar olmakta ve ortak çocuklar ile ilgili çekişmeler gündeme gelmektedir.
Boşanma sebepleri değişim göstermesine rağmen evlilik bağı sonucu doğan çocukların durumu ve buna bağlı çekişmeler genelde aynı karakterdedir;
Türk baba ve Rus anne den doğan çocuklar,anne nin çocukları kullanarak babayı manupule etme gayretleri,çocukların Türk babaya gösterilmemesi ve baba ile çocuğun ilişkilerinin koparılmaya çalışılması,vs.

Rusya Federasyonu Anayasa sı 19.Maddesi ,kadın ve erkek eşitliğini kesin olarak belirlerken,aile yapısını düzenleyen medeni kanun maddeleri düzenleme yaparken bu eşitlik ilkesine yer vermektedir.
Örnek vermemiz gerekir ise Federal aile kanunu nun 14.maddesi nafaka konusunu düzenlerken sadece anne için değil baba için de nafaka hakkı getirmektedir.Ancak bu koşulun oluşması için anne nin çalışıyor olması,babanın ise çocuğun bakımı ile ilgilenmesi nedeniyle çalışamaz durumda olduğunun belgelenmesi gerekmektedir.Eğer anne veya babadan birisinin ebeveynlik hakları mahkeme tarafından tamamen veya kısmen kaldırılmış ise bu kişinin nafaka talep hakkı tamamen ortadan kalkmaktadır.

Boşanma sonrası yaşanan en büyük problem olan çocuğun hangi ebeveyn ile sürekli kalacağı (yani çocuğun velahiyeti) konusunu irdelediğimizde ise karar verici olan Rusya Federasyonu mahkemeleri bu kararlarında çocuğun lehine olan kriterlere bakmaktadırlar.Ebeveynlerden birisinin haklarının kısmen veya tamamen yok edilmesi konusunda çok sık mahkemelere başvuru olmasına rağmen kesin koşullar(örneğin;onaylanmış hapis cezası,alkol bağımlılığı,uyuşturucu bağımlılığı,psikolojik rahatsızlık,1.derece sakatlık vb.) oluşmadığı sürece mahkeme bu talep konusuna negatif bakmaktadır.Böyle bir kararın çıkartılması kesin delillerin olması yanısıra savcılık ve çocuk-aile-koruma(OPEK) kurumlarının da %100 onayını gerektirmektedir.

Rusyada boşanmış olan veya boşanmak üzere olan vatandaşlarımıza aşağıdaki sıralayacağımız konular ile biraz daha bilgi vermekte fayda görüyoruz;

1. Rusya Federasyonu aile kanununları nın iligi 17.maddesi,erkeğin boşanma davası açmasına annenin hamile olması durumunda izin vermemektedir(eğer hamile eş boşanmaya razı değil ise).Aynı şekilde ilgili madde doğmuş çocuğun 1 yaşına girmesine kadar babaya tek taraflı boşanma davası açma hakkını vermemektedir(eğer anne boşanmaya razı değil ise).

2. Her türlü boşanma davası için mutlaka orijinal evlilik belgesinin mahkemeye ibraz edilmesi önemli evrak koşulları arasındadır.Bize başvuran vatandaşlarımızdan %90 ında bu belgenin olmadığını görmekteyiz.Mutlaka bu belgenin bir ikincisini ZAKS dan alarak özel belgeleriniz arasında korumaya alınız.

3. Boşanma işlemine karar verdiğinizde bunun sadece boşanma ile kalmayacağını,nafaka konusunun,çocuğun velahiyeti konusunun,mal bölüşümü konusunun ,vb. diğer konularında er veya geç gündeme geleceğini unutmayınız.

4. Boşanmaya kar verildi ise ,eş ile çekişmeye girmeden beraberce bir avukata gitmeyi sağlamanız sizin çıkarınıza olacaktır.Bu sayede bir çok kouşulamayan konu rahatça çözme imkanı doğacaktır.

5. Eğer eşiniz çocuğunuzu görmenizi engellemeye çalışıyor ise(çok sık olarak yapılmaktadır) , mahkemeye başvurarak bu sorunu çözmeniz son derece doğru olacaktır.Aksi davranışlar ,kuvvet kullanımı vs. ileride telaffisi mümkün olmayacak kararların size karşı çıkartılmasına sebebiyet verebilir.Еlinizde mahkeme kararı olduktan sonra ,eşinizin olası engellemelerinde kanun sizin tarafınızda olacaktır.Aile kanunu nun ilgili 66.maddesi,anne ve babanın çocuk ile görüşmesine,çocuğun eğitimine ortak katılıma,sağlık sorunlarının ortak çözülmesine işaret etmektedir.Bu maddenin uygulanmasında çocuğun velahiyetinin kimde olduğu önemli değildir.Yani çocuğun velahiyeti anneye verildi,anne ne kadar izin verir ise baba o kadar çocuğu görebilir ve eğitimine katılabilir gibi bir sonuç çıkartmak yanlıştır.

Sonuç olarak farklı iki kültürün boşanması ve ortak çocukların durumu ile ilgili konularda,iki kültürüde tanıyan ve eşler arasında anlaşmalı boşanmayı sağlayabilecek avukatlara başvurarak çözüm aramanız daha gerçekçi ve faydalı olacaktır.