8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

RUSYA DA TİCARİ SIR SAYILAN BAZI ŞİRKET BİLGİLERİ 1 AĞUSTOS 2018 DEN İTİBAREN BU STATÜDEN ÇIKARTILDI.

Yeni çıkan kanun değişikliği 1 A ğustos 2018 tarihinde uygulanmaya başlandı.Daha önceden şirketlerin ticari sırrı olarak tanımlanan bazı bilgilerin artık Rusya Federal Vergi Servisi tarafından açıklanmasına olanak verildi.

İlgili federal kanun 1 mayıs 2016 tarih ve 134-FZ ФНС sayısı ile firmaların şirket bilgilerinin korunması ve ticari sırların çerçevesini düzenliyordu.Yapılan değişiklikler ile artık vergi daireleri bazı önemli bilgileri açık bir şekilde yayınlayabilecekler.

Ticari Sır kapsamından çıkarılan bazı bilgiler şöyle sıralanmaktadır ;

Firmaya kesilmiş ve ödenmemiş cezaların bilgileri,
Firmanın vergi dönemlerinde ödemiş olduğu vergi miktarları,
Firmanın yapmış olduğu vergi kanunu ihlalleri ,
Firmanın dönem beyannamelerinde gösterdikleri geliri ve dönem gideri rakamları ,
Firmanın personel sayısı,
Firmanın tercih ettiği vergi sistemi,KDV durumu,

1 aralık 2019 tarihine kadar ise alt yapısı oluşturularak ,firmaların personel için ödedikleri sigorta ve sağlık fonlarının da bilgileri açık bilgi olarak takip edilebilmesi mümkün olacak.

Bu şekilde açıklanan şirket bilgileri senelik dönemler halinde 3 senelik aralıklar ile sistemden görülebilecek.Yani firmanızın 3 sene önce almış olduğu bir ceza müşteri veya iş ortaklarınız tarafından görülmesi mümkün hale gelecek.
Şirketlere ait bilgiler periyodik olarak yenilecek sistem tarafından.

Açık bilgiler vergi dairesine ait internet sitesinden takip edilmesi mümkün olacaktır.

İlgili kanun değişikliğinin getirdiği bir başka düzenleme ise 102 nolu Federal kanunla belirlenmiş olan şirketlerin ticari sırlarındaki değişikliklerdir.Dolayısı ile açık olarak yayınlanacak olan bu bilgiler ticari sır kapsamından çıktığı için şirket çalışanlarının bu bilgileri başka firmalara veya müşterilere vermesinin suç olmaktan çıktığıda görülmektedir.Yani artık firmalar çalışanları ile yaptıkları şirket sırlarının dışarıya açıklanmasına dair kısıtlama getiren sözleşme ve emirlerde vergi dairesinin açıkladığı bilgileri personeline ticari sırlar kapsamında bir zorlama veya kısıtlama getiremeyeceklerdir.

Tabiki bilgilerin açıklanması bir anda mümkün olmayacaktır,zira Rusya Federasyonu genelinde 5,5 milyondan fazla firmanın bilgilerinin paylaşılması zaman alacaktır, yüzde yüz olarak tüm bilgiler ile sistemin çalışması bütün kayıtlı firmaların görülebileceği şekilde 31 aralık 2019 da tamamlanmış olacaktır,en azından öngörü bu şekildedir.

Yeni değişikliklerde amaç ; firmaların ve ticaretin risklerinin ortadan kaldırmak ve şeffaf bir ticari ortam yaratmak olarak belirtilmektedir.Ayrıca bu şekilde tüketicilerin kötü niyetli ve günübirlik içi boş firmalardan korunması, para aklamak için kurulan firmaların da anında kendini belli etmesi hedeflenmektedir.