8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya da VNJ aldıktan sonra dikkat edilecek konular

RUSYA DA « VNJ » YANİ SÜREKLİ OTURUM HAKKI
( Вид на жительство )
ALDIKTAN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Öncelikle şunu belirtelim, VNJ süresi 5 senedir ve uzatılabilir.Bazı durumlarda pasaport süresi ile sınırlıdır.Yani uluslararası pasaportunuzun kullanma tairihi bitimine 4 sene kalmış ise göçmen bürosu takdirine göre 4 senelik olabilir.Süre dolduğunda uzatma için başvurmak mümkündür.
Burada kanun ,Rusya ya gelmiş olan yabancının artık yaşantısını Rusya da sürdüreceğine emin olmuş ve kendisine hem yaşama hemde çalışma hakkı vermiştir.Rusya vatandaşları ile %90 aynı haklara sahip bir göçmen olarak kabul etmektedir VNJ alan vatandaşları.Vatandaşlığa başvurma veya buna gerek duymama hakkı size aittir.

Rusya da VNJ alan vatandaşlarımız bu hakkın alınışını takiben 5 sene boyunca bir kaç ufak konuya dikkat ederek rahatça Rusya da yaşayarak iş kurabilirler veya ücretli olarak istedikleri şehirde ve meslekte ilgili yasalara uyarak çalışabilirler.

VNJ hakkı olan yabancılar bu hakkı aldıkları tarihten itibaren aşağıdaki konulara dikkat etmek zorundadırlar;
(Not ; aşağıda verilen bilgilendirmeler ,VKS üzerinden VNJ alan yabancılar için farklılıklar gösterebilmektedir.)

VNJ sahibi yabancı , Rusya Federasyonu sınırları dışında bir sene içerisinde en fazla 6 ay boyunca kalabilmektedir.Rusya dışında 6 aydan fazla kalan VNJ sahiplerinin bu hakları iptal edilmektedir.Hastalık ,doğal afet, vs. nedenlerden dolayı Rusya Federasyonu na dönmesi ilgili süre içinde mümkün olmayan VNJ sahibi yabancılar bulundukları ülkedeki Rusya Konsolosluklarına başvurarak bu durumlarını belgelemek zorundadırlar.

VNJ aldıktan sonra bir seferden fazla idari ceza almamaya özen gösteriniz ,alınacak idari cezalar VNJ hakkınızın iptal edilmesine sebep olacaktır.Tabiki sadece idari kurallar değil ,Rusya Federasyonu nun tüm kanun ve kurallarına uyunuz.

VNJ nın uzatılabilir olduğunu belitmiştik, yeni VNJ başvurusu için eski VNJ süre bitimine en geç 60 gün kaldığında başvuru yapmalısınız, daha erken yenileme işlemleri için müracaat etmek ve hazırlıklara başlamak sizin için daha kolay olacaktır.

VNJ sahibi yabancı ,ilgili oturum hakkını belirten cüzdanı aldıktan en geç 7 gün içerisinde registre yaptırmak zorundadır.

VNJ sahibi yabancı VNJ aldığı ve registre olduğu bölge sınırları içerisinde çalışma ve yaşamaya zorunlu değildir.İstediği iş yerinde ve görevde çalışabilir.İstediği şehirde yaşayabilir ancak registre kayıt zorunluluğunu unutmamalıdır.

VNJ sahibi yabancı vatandaş çalıştığı işyeri tarafından sosyal fonlara kayıt yaptırılmak zorundadır,bu sayede Rusya da devlet kurumlarından ücretsiz sağlık hizmeti alması mümkün olacaktır.İşçi statüsü Rusya Federasyonu vatandaşları ile aynıdır.

VNJ sahibi yabancı vatandaş registerinin bulunduğu adrese bağlı vergi dairesinden vergi numarası ( ИНН ) almak ve bunu göçmen bürosuna bildirmek zorundadır.Eğer daha önceki aşamalarda alınmış vergi numarası var ise ,bu numara geçerlidir ve ek bir bildirim veya işlem yapmasına gerek yoktur.

VNJ sahibi yabancı Rusya da ИП (ESNAF KAYDI) açarak ticaret yapabilir.Yine bu göçmen Rusya da istediği şehirde firma açabilir.

Her sene göçmen bürosuna gelir bildirimi ve adres bildirimi zorunluluğu vardır.Senelik bildirimin yapılmaması VNJ iptaline ve ilave olarak 5 bin ruble para cezası (Moskova , St Petersburg ve ilçeleri için 7 bin ruble) almanıza sebep olacaktır.Özel bir anket doldurularak bildirim göçmen bürosuna yapılmaktadır.Süreyi tekrar belirtelim ; bu bildirim VNJ alınmasını takip eden 1 sene takvim süresinin dolmasından itibaren 60 takvim günü içerisinde yapılmalıdır.

VNJ alınmasını takip eden 60 gün sonunda yerel ehliyetlerin kullanılması mümkün değildir,Rus ehliyeti alınması gerekmektedir.Sadece VNJ sahibi yabancı ülke vatandaşı uluslararası ehliyeti var ise bu sürücü belgesi ile trafikte araç kullanabilir.

VNJ alan yabancı ülke vatandaşı 1 sene sonra veya 3 sene sonra Rusya Federasyonu vatandaşlığı için başvurabilir.Bu başvuru süresinde farklı kriterler belirleyici olmaktadır.Göçmen bürolarından detaylı bilgileri almanız mümkündür.