8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya şirket kuruluşları

Rusya da Şirket Kuruluşu ve Bazı Pratik Bilgiler.
Rusya Federasyonu na ürün satan bir çok Türk şirketi artık Rusya da aktif olarak şirket kuruluşu yaparak bu pazarda daha güçlü ve kalıcı olma yolunu aramaktadırlar.Rusya Federasyonu sınırları içerisinde ve bu ülke kanunlarına göre şirket kurmak ,yatırımcının iki ülke arasındaki artan ticaretini tamamen kotrol altına almasını sağlamaktadır.

Rusya da şirket kurluşlarında en çok kullanılan iki yöntem yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.Bu nedenle ağırlıklı olarak bu iki şirket kuruluş yöntemi üzerinde durarak sizlere pratik bilgiler vermenin verimli olacağı kanısındayım;

Türk yatırımcılar tarafından Rusya da ticaret amaçlı olarak Türkiye deki şirketin Rusya temsilciliğinin açılması veya Rusya da Türk sermayeli yeni bir şirket kurulması ;
Rusya da temsilcilik açılması yöntemi son zamanlarda cazibesini yitirmeye başlamıştır,bunun başlıca nedenlerini ise şu sekilde sıralamamız mümkün olacaktır;

1-Temsilcilik kuruluş maaliyetlerinin oldukça yüksek hale gelmesi,
2-Talep edilen evrakların hazırlanmasının uzun sürmesi,buna karşın temsilciliğin süreli olarak açılabilmesi,

Genel de Türk yatırımcı artık Rusya da OOO (общество с ограниченной ответственностью). Olarak adlandırılmakta olan şirket şekilini tercih etmekte ve faliyetlerini bu şekilde sürdürmektedir.

Rusya da OOO şirket kurmak isteyen Türk yatırımcının aşağıdaki konuları belirlemesi öncelik arzetmektedir;
Şirket isminin belirlenmesi.Şirket isimlerinde bir veya birden fazla kelime rusça yazımı ile kullanılmaktadır.Rusya ,Rusya Federasyonu vs. kelimelerin şirket ismine ilave edilmesi için özel izne gerek vardır.

Şirket sermayesinin belirlenmesi. Rusya Federasyonu kanunlarına göre şirket sermayesi en az 10 000 ruble olmak zorundadır.

Şirket ortakları.Şirket kuruluşu esnasında şirketin sahibi olarak gözükecek kurucu ortakların ve bu kurucu ortakların şirket içindeki pay oranlarını belirlemeniz gerekmektedir.

Şirket adresinin belirlenmesi.Şirket kuruluşunda ,şirketin faaliyet göstereceği adresi belirtmek zorunludur.Eğer kuruluş esnasında henüz şirketin ofisi belirlenmemiş ise Şirket genel müdürü nün Rusya ikamet adresi,yapılacak adres değişikliğine kadar şirketin resmi adresi olarak kabul edilir.Şirketinizin kiralayacağı iş yeri belirlendi ise,bu ilgili gayrımenkulün sahibi tarafından yazılacak ‘’işyerini kiralayacağınıza ve şirketin bu adreste çalışacağına ‘’ dair garanti mektubu ilgili makamlara ibraz edilerek çok sık olarak ortaya çıkan adres sorunu nu çözmek mümkündür.

Genelde şirket kurulurken vakit kazanmak için veya bazı ekonomik tasarruflar sağlanması amacı ile yapılan yanlışlardan biriside olmayan hayali adreslerin yatırımcı tarafından satınalınarak bu adreslere şirket kurulmasıdır.Tüm Türk yatırımcılar şunu bilmelidirki artık Rusya Federasyonunda Firma hukuki adresi diye bir kavram kalmamıştır.Şirketin bir tek adresi olmalıdır ,bu adres şirketin fiilen faaliyet gösterdiği adrestir.
Şirket Genel müdürü nün belirlenmesi. Eğer şirket genel müdürü Türk Vatandaşı olacak ise bu kişinin Rusya Federasyonu sınırları içerisinde çalışma izni almasına ihtiyaç vardır.

Kullanılacak vergi sisteminin belirlenmesi. Şirket kurulurken ,şirketin mükellefi olacağı vergi sistemini seçmeniz gerekmektedir.Ya Rusya genel KDV li vergi sistemini kullanacak veya Yeni Rusya hafifletilmiş vergi sistemini tercih edeceksiniz.KDV siz hafifletilmiş vergi sisteminde cirodan %6 veya net kar dan %15 vergi verilmesi seçeneklerini belirlemeniz gerekmektedir.

Genel olarak Rusya da şirket kuruluşunun aşamalarını özetler isek ; Rusya da Şirket kuruluşu esnasında şirket tüzüğü hazırlanır,şirket kuruluş kararı hazırlanarak kurucular tarafından imzalanır,genel müdür şirket yönetimine atanır,özel anket ve evraklar doldurularak önce kuruluş dilekçesi noter den onaylatılır daha sonra devlet harcı ödenerek vergi dairesine şirket kaydı için başvurulur.Tüm evraklar vegi dairesine verilir.
Rusya da şirket kurluş süresi 5 iş günüdür.