8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Sosya Paylaşım Sitelerinde Kurulan Gruplara Rusya Kanunlarının Bakışı

Tüm dünya da olduğu gibi Rusyada da sosyal paylaşım sitelerini oldukça yoğun bir şekilde kullanmaktayız.Bu siteler üzerinde çeşitli birlikler,gruplar,kişilerin ortak ilgi alanlarına göre kurulabilmektedir.Yazımızda bu paylaşım sitelerinde oluşturulan grupların Rusya daki hukuksal yapılarına sizlere anlatmak istedik, şöyleki ;
Daha önceki yazılarımızda sosyal paylaşım sitelerinde yapılan paylaşımlarda hangi kurallara uyulması gerektiği ve sizlere zarar verebilecek paylaşım türlerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışmıştım o nedenle detaylara tekrar girmeyeceğim.
2014 senesi mayıs ayında Rusya da imzalanarak uygulamaya geçilen kanun düzenlemesi ile sosyal paylaşım sayfalarında takipçi sayısı günlük 3000 ve yukarısı olan kullanıcıların sayfaları geniş kitlelere hitab eden haber ve fikir yazıları kapsamında gazete,dergi,kitap vs. yayın araçları statüsüne alındı.
Dolayısı ile twitter,facebook,kontakt, instagram vb. Sosyal paylaşım ortamlarındaki populer kullanıcı sayfaları yeni kanunun kapsamına dahil edildi.Her ne kadar kanun Bloger kanunu olarak adlandırılsa da ,şahıslara ait web siteleri,firmalara ait web siteleri de günlük ziyaretçi sayısı 3000 i aşması durumunda ilgili kanun içerisinde değerlendirilmektedir.
Sosyal paylaşım sitelerinde bulunan her türlü eleştri,yorum,kınama vs paylaşımlara mahkeme yolu açılmıştır.Sayfanın sahibi(veya paylaşım grubunu oluşturan admin kullanıcı) sayfadaki tüm görsel paylaşım unsurlarından sorumlu hale getirilmiştir.Sosyal paylaşım siteleri ve/veya server kuruluşları ziyaretçi sayısı ilgili rakamı aşan sayfaları basın yayın kontrol merkezine bildirmek ile yükümlüdürler.
Tarifi yapılmış olan sayfa sahipleri Roskomnadzor olarak bilinen basın yayın kontrol merkezine sayfalarını kayıt yaptırmak zorundadırlar.
Kanun değişikliğindeki asıl amaç sosyal paylaşım siteleri içerisinde oluşan grupların kontrolü,bu gruplar kullanılarak şahıslara ve firmalara yönelik zararlı reklam kampanyalarının önlenmesi,haksız rekabet ortamının engellenmesi,ırkçılık ve irtica ile mücadele edilmesi,kişilik haklarının korunması olarak özetlenebilir.
Ayrıca kanun değişikliği sayfalarında reklam alan şahıs ve firmaların bu gelirlerine ilişkin vergi ödemelerini de kontrol altına almaktadır.
Roskomnadzor yetkilileri yeni düzenlemeye ilişkin kontrollerin kendilerine gelecek yazılı şikayet başvurularının incelenmesi sonucu yapılacağını,hatası bulunan sayfa sahiplerinin en sert şekilde cezalandırılacağını bildirmektedirler.
Gerçekten geçen 2 sene içerisinde bize başvuran ve hakkında sosyal paylaşım sitelerinde asılsız karalamaların olduğu belirlenen vatandaşlarımız oldukça yüksek sayabileceğimiz tazminatları almışlar ve karalamaların bulunduğu sayfa sahipleri ise Rusya basın yayın yasaları 4.madde, 49.madde,51.madde kapsamında cezalar almışlardır.
Sosyal medya da Rusya da sayfa sahibi şahısların ve web sayfası ziyaretçi sayısı günlük 3000 kişiyi geçen firmalarımızın konu ile ilgili federal kanunları ; №97,№398,№187,№149,№139,№436,№2124-1 ve №38 dikkatli olarak incelemelerini tavsiye ederiz.
Bu sayede karşılaşabilecekleri maddi ve/veya hürriyet bağlayıcı ceza koşullarını görebilirler.
Sosya medyada oluşan gruplar elbette genelde iyi niyet, aynı fikir bağları ve dayanışma ruhu ile oluşmaktadır,ancak bazen düşünülmeden yapılan paylaşımlar gerek yapan gerekse grubu oluşturan sayfa sahibi için giderilmesi güç problemler çıkartabilmektedir.
Firmalar ait web sitelerinde ise günlük 3000 ziyaretçiyi aşan firmalara sayfalarını periyodik olarak konuya vakıf bir hukukçuya inceletmelerini tavsiye ederiz..