8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

07.11.2017

Bu yazıyı erken bir tarihte hazırlamamızın sebebi Rusya da iş yapan yatırımcılarımızın ve...

07.06.2017

25 Mayıs 2017 tarihinde Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi, Devlet Başkanı’na idari...

25.05.2017

Uçak krizinin hemen ardında Türkiye ye karşı Rusya nın uyguladığı yaptırımlarda ön plana çıkan...

19.12.2016

yeni yılda yaklaşık 216 toplam kanun değişikliği Rusya da uygulamaya alınacaktır,bunlar...

Trafikteki Araçlara yapılan Gasp girişimleri

Rusya Federasyonu içişleri bakanlığının istatistiklrine baktığımızda iş adamlarına karşı işlenen gasp ve diğer saldırıların %80 lik bir bölümü Otomobil kullanımı sırasında gerçekleştirilmektedir.Hedef alınan kişi saldırı anında ya otomobilinin içinde bulunmaktadır,yada otomobilin yanında bulunmaktadır.Otomobil ile mesguliyet anı kişilerin en zayıf , korumasız ve yabancı şahıslara karşı ilgisiz oldukları anlardır. Ve hiç şüphesiz gasp ve saldırı planlayan kişiler sizin izlediğiniz yolu defalarca kontrol etmektedirler,veya bu bilgiler onlara verilmektedir.

Bu bağlamda kurmumuzun güvenlik birimi dedektifleri tarafından hazırlanmış olan bir dizi basit tedbiri sizlerin Rusyadaki günlük yaşantınızda kullanmanız için sıralamakta fayda görmekteyiz ;

1-Günlük yaşantınızda otomobil ile kullandığınız yolu,özellikle para taşıdığınız günlerde mutlaka değiştiriniz,en az 2 farklı yol seçenegi mutlaka aklınızda bulunsun.

2-Eğer yaşadığınız yerde güvenli otopark yeri imkanınız yok ise para taşıdığınız günlerde aracınızı mutlaka farklı yerlere park ediniz.

3-Yaşadığınız binada bulunan konsyerj dediğimiz kişilerin telefon numaralarını mutlaka kaydediniz.

4-Unutmayınızki otomobiliniz hareket anında iken yapılan saldırılar para taşımakta olduğunuzu ve o günki planınızı bilen kişiler tarafından yapılmaktadır.Bu neden ile para ile ilgili işinizin olduğunu minimum sayıda şahsın bilmesinde fayda olacaktır.

5-Trafikte bulunduğunuz zaman mutlaka aracınızın kapılarını içeriden kilitli tutunuz,para çantanızı veya evrak çantanızı mutlaka aracınızın bagajında muhafaza ediniz.

6-Aracınızda para taşıdığınız zamanlarda yolda size el kaldıran kişileri (genelde bu tip tuzaklarda bayanlar kullanılmaktadır) kesinlikle aracınıza almayınız.

7-Aracınızda mecburiyet veya herhangi bir neden den dolayı tanımadığınız,güvenemediğiniz bir şahıs var ise yolculuk esnasında mutlaka aracınızın klimasını çalıştırınız,gaz kullanan silahlar ile size karşı yapılabilecek bir yakın saldırıda,saldırıyı yapan kişide mutlaka bu sayede zarar görecektir.

8-Trafik lambasında durduğunuzda mutlaka aracınızın camlarının kapalı olmasına dikkat ediniz.

9-Para taşıdığınız günlerde trafikte mecburi dönüş şeritleri dışında mutlaka orta şeritleri kullanınız.

10-Trafik lambasında durduğunuzda öndeki araca tamamen yaklaşmayınız,kendinize acil manevra ve hareket alanı bırakınız.

11-Trafikte ,yoğunluk veya kırmızı ışık nedeni ile durduğunuzda aracına doğru gelen yayaları dikkatle izleyiniz.Kesinlikle bu kişiler ile konuşmayınız,aracınızın camını veya kapılarını bu kişilere cevap vermek için açmayınız.

12-Trafik esnasında uzun süredir sizi takip eden bir araç var ise mutlaka yol üzerindeki ilk gördügünüz polis nokatasına yanaşınız ve takip edildiğinizi söyleyiniz.Eğer bu mümkün degil ise aracınıza diğer araç sürücülerinin dikkatini çekecek şekilde kaza farlarınızı ,sinyal ışıklarınızı çalıştırınız.Ve size bir saldırının olacağını kesin anladıysanız trafik kurallarını maksimum derecede ihlal ederek yol alınız.

13-Eğer trafik lambasında durduğunuzda tüm dikkatinize rağmen saldırı başladı ise öndeki ve arkanızdaki araçlara doğru ile ve geri manevralar yaparak çarpınız.Bu saldırganların derhal olay yerinden
kaçmasını ve tanıkların maksimum olmasını sağlayacaktır.
14-Aracınıza video kamera sistemi taktırınız,bu sayede araç içinde ve yanında yaşanan olayları kayıt altına almanız mümkündür.Bu cihazlar tüm elektronik mağazalarında satılmakta ve fiyatları 3 bin ruble ile en pahalısı 16 bin ruble arasında değişmektedir.

Birçok okuyucumuzun yapacağı yorum bu tedbirlerin %100 işe yaramayacağı şeklinde olabilir,bu konuda bizlerde hemfikiriz,ancak suçluların işini ne kadar zorlaştırırsanız o kadar caydırıcılıkta başarılı olacağınızı unutmayınız.