8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

07.11.2017

Bu yazıyı erken bir tarihte hazırlamamızın sebebi Rusya da iş yapan yatırımcılarımızın ve...

Yabancı Firma temsilcilik ve şubeleri vergi dairelerine devrediliyor.

1 Nisan 2015 tarihine kadar Yabancı firma temsilcilik ve şubelerinin kayıt yenilemesi gerekmektedir.
Rusya Federasyonu’nda 2015 senesine girilmesi ile yeni kanun ve prosedürlerin uygulamaya alınmasıda hız kazandı.Bunlardan yatırımcılarımızı ilgilendiren bir değişiklikte yabancı firmalara ait temsilcilik ve şubelerin durumu.
1 ocak 2015 itibariyle uygulamaya başlanan sistemde yabancı şirket temsilcilik veya şube açılması için başvurular Rusya vergi dairelerine yapılacaktır(daha önceden temsilcilik ve şube işlemleri için yetkili kurum Rusya Adalet Bakanlığı bünyesinde yer almaktaydı).
Moskova şehrini örnek vererek konuyu detaylandırmaya çalışalım;
Temsilcilik ve şube işlemlerinde yetkili makam Moskova şehri 47 numaralı vergi dairesi olarak belirlenmiştir.Yabancı firma temsilcilik ve şube işlemlerinin yürütülmesi,akreditasyon başvurularının tamamı 47 numaralı vergi dairesine yapılacaktır.
Başvuru formları,işlem süreleri ve diğer bilgiler 47 nolu Moskova vergi dairesinden temin edilinebilir.
Yeni uygulama ile Yabancı firmanın Moskova daki temsilcilik veya şubesinde olabilecek değişiklikler (adres,yönetici,yabancı çalışan sayısı,Türkiye merkez ofis adres veya müdür değişimi veya firma kurucuları değişiklikleri vs.) 15 gün içerisinde Vergi dairesine bildirilmek zorundadır.Bildirim şekli ve ilgili formlar yine vergi dairesinden temin edilecektir.
Temsilcilik veya şube de çalışacak yabancı personelin tamamı akreditasyon almak zorundadır.Daha önceden sadece istenilen personele akreditasyon alma serbestilği vardı.Yine yeni uygulamada tüm yabancı çalışanlar için akreditasyonlar Moskova Ticaret ve Sanayi Odasında yaptırılacaktır.Buradan her personel için akreditasyon belgesi alınacaktır.Daha önceden yabancı personel için akreditasyon kartları verilmekteydi.
Mevcut temsilcilik ve şubelerin durumu ;
Kanun yürürlüğe girme tarihinden önce açılan temsilcilik ve şubeler ,eğer akreditasyon süreleri 01 nisan 2015 den sonra sona eriyor ise ; 01 nisan 2015 tarihine kadar Moskova 47 nolu vergi dairesinde yeniden kayıt tazelemek için işlemlerini Adalet bakanlığından alarak vergi dairesine devretmek zorundadırlar.
01 nisan 2015 tarihine kadar vergi dairesine devir ve yeniden kayıt tazeleme işlemi yapmayan temsilcilik ve şubeler kanun hükmünde yok sayılacaklar ve faaliyetleri kanunsuz kabul edilecektir.
Ender KARATAŞ
RussGroupe