8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Arabamın Plakası Kayboldu !

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE ARABANIZIN PLAKASINI MUTLAKA KONTROL EDİN

Moskova da yaşayan bir vatandaşımız, arabasının ön tarafında bulunan plakasının çalındığı ve kendisine bu konuda yardımcı olmamızı istediğini söyleyerek kurmumuza başvurmuştur.

Bu yazımızda Rusya nın farklı şehirlerinde son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde yaşanan bu olaylara özellikle araç sahibi vatandaşlarımızın dikkatini çekmek ve konu hakkında bilgilendirmek istedik.

Sabah işe gitmek üzere evden çıktım,Aracımın yanına geldiğimde ön taraftaki plakanın yerinde olmadığını gördüm,akşam yolda eve gelirken plakanın düşmüş olduğunu düşünürken ,plakanın yerine sıkıştırılmış bir kağıt parçası olduğunu fark ettim.Katlanmış ve dikkatlice benim görebileceğim bir şekilde oraya yerleştirilmişti.Kağıdı alıp baktığımda içerisinde bir not yazılı olduğunu gördüm ve telefon numarası vardı.Kısaca plakayı almak isterseniz bu numarayı arayın yazıyordu.Numarayı aradım,telefondaki ses oldukça sakin bir şekilde 10 000 ruble verirsem plakanın iade edileceğini söyledi.

Kurumumuzun yaptığı araştırmada telefon numarasının Moskova ilçelerinden birinde hapiste bulunan kişi tarafından kullanıldığı ortaya çıkmıştır.Gerekli girişimler ilgili savcılıklara yapılmıştır.Olaya karışan kişiler yakalanmıştır.Ancak araç plakası bulunamamıştır.

Konunun detaylarından çıkarak sizlere şu bilgileri vermekte fayda görmekteyiz;

Eğer aracınızın plakasını kaybetmiş,düşürmüşseniz (çalınmışta olabilir) ;araç plakası anlamına gelen kelimeler - государственный регистрационный номер – şeklindedir.

Öncelikle trafik müdürlüğüne bağlı plaka kayıt bölümüne baçvurmanız gerekir.Rusça olarak МОТОТРЭР (регистрационное подразделение ГИБДД),yazılmakta ve söylenmektedir.Bu merkezde plakanızın kaybolduğuna dair dilekçe vermelisiniz.Dilekçenizde sizin bilmediğiniz bir sebepten dolayı plakanızın kaybolduğunu belirtmelisiniz.Eğer plakanızın çalındığını yazar ve polis müracatınızı dileçenizde belirtir iseniz,açılacak ceza dosyasının sonuçlanıncaya kadar trafik işlemi yapılamayacağını ve size yeni numara verilemeyeceğini özellikle hatırlatmak isteriz.

Sonrasında sanki aracınızı yeni almış gibi tekrardan trafik kaydı yaptırarak yeni numara alma işlemlerinizi tekrarlamanız gerekmektedir.

Bu işlemler için yanınıza almanız gereken evraklar ise şunlardır; pasaport,registre,eğer arabayı vekalet ile kullanıyorsanız bu ilgili vekalet,aracın teknik pasaportu,aracın register evrağı,aracın kendisi,aracın sigortası,en son teknik kontrolden geçtiğinize ait belge,ehliyet.

Yapılan evrak işlemlerini takiben size ödemeniz için banka makbuzu verilmekte ve bu ödemeyi takiben yeni plakanızı almanız ve diğer evraklarınızda yeni plakanın doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmeniz gerekecektir.

Araç plakası çalınmalarında bu hırsızlığı yapan kişilerin kurgusu ,sizlerin yeniden numara alma işlemleri ile uğraşmak yerine,talep edilen parayı vermeye razı olacağınız yönündedir.

İnternet ortamında bulunan araç plakası yedek basım işlemleri yapıyoruz seklindeki ilanlara itibar etmeyiniz.Araç plakası basma ve soğuk damga vurma işlemi sadece yukarıda bahsi geçen kurum tarafından yapılmaktadır.Zamandan kazanayım derken telaffisi mümkün olmayan cezalar alabilirsiniz.Rusya federasyonunda araç plakalarının veya plakalardan bir tanesinin kaybolması durumunda ilgili araç numarası yok sayılmaktadır.Kopyası yapılmaz ve yeni numara verilir,bunu unutmayınız.