8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Bankalara kredi Müracaatı yaparken dikkatli olalım

BANKA KREDİ MÜRACATI ESNASINDA DOLDURULAN KREDİ TALEP ANKETLERİ

Değerli arkadaşlar, bugünki yazımızda Samara şehrinden bize başvuran bir vatandaşımızın yaşadığı olayı örnek teşkil etmesi açısından sizlerle paylaşmak istedik.

Vatandaşımız 2 sene önce tüketici kredisi almak amacı ile Samara şehrinde bir bankaya başvuruyor.Bankanın ofisinde kendisine ait tüm bilgilerin yer aldığı bilgilendirme ve kredi talep anketlerini doldururarak müracaatını gerçekleştiriyor.Bir hafta sonra bankayı konu ile ilgili aradığında kendisinin kredi talebinin red edildiğini öğreniyor.Banka görevlisi kredi talebinin red edilme nedenini söylemiyor.Neticede vatandaşımız başka bir bankadan kredi alarak nakit sorununu çözüyor.

2010 Aralık ayından itibaren kredi talebini red eden banka tarafından, kredi borcu olduğu ve borç taksitlerinin ödenmediği ve bu borcun en geç 5 gün içerisinde ödenmesini talep eden protesto ve uyarı yazıları posta ile vatandaşımızın Samara ev adresine gönderiliyor.Gönderilen mektuplar vatandaşımız o tarihlerde Türkiye de olduğu için kendisinin eline ancak Samara şehrine döndüğünde ulaşıyor.Mektupları okuyan vatandaşımız tekrar bankayı aradığında ise bankanın alacak davası açtığını ve davanın 2 gün önce aleyhine sonuçlandığını , borçlu olduğunu öğreniyor.

Acilen kuruluşumuza başvuran vatandaşımızın dava dosyasını incelediğimizde Samara da ki bankanın kredi talep dilekçesi ve anketine istinaden bu vatandaşımız adına bankada hesap açtığını ve bu hesaba iligili kredi tutarını yatırdığını,bu işlemi takiben yine bu hesaptan her ay kredi taksitini ve faizlerini otomatik olarak düştüğünü gördük.

Avukatlarımız Moskova Federal üst mahkemesinde Samara mahkemesinin verdiği karara itiraz davası açarak oluşan haksız ve kanunsuz işlemin iptalini başardılar.Burada elbette vatandaşımızın kısa sürede bize müracat etmesi kanuni itiraz süresininin dolmasını engelledi.

Mahkemeyi kazanmamızın nedenlerini ve bu tür kredi müracatlarında dikkat edilmesi gereken konuları ise aşağıdaki gibi sıralamamız sizler için faydalı olacaktır;

1-İlgili Rusya Federal kanunları 807.maddesi borç sözleşmelerinde, borcun verildiğine dair bir tutanak olması durumunda sözleşmeyi geçerli kılmaktadır.Yani ; banka doldurduğunuz müracat anketine küçük harfler ile ....bu anket kredi sözleşmesi yerine geçer.... ibaresini yazsa bile bu borcun oluşması için yeterli değildir.Paranın gerçekten alındığına dair tutanak veya protokol veya akt imzalanmış olmalıdır.

2-İlgili Rusya Federal kanunları 808.maddesi, eğer borcu veren tüzel kişilik ise ve borç tutarı asgari ücret tutarının 10 kat fazlası ise bu durumda borç sözleşmesinin kanunun zorunlu kıldığı yazılı şekilde imzalanmasını emreder.Yani; bankalar kendi iç bilgilendirme formlarını borç sözleşmesi statüsüne sokamazlar.

3-Bu tür işlemlerinizde bankalar ile olan görüşmelerinizi mutlaka yazılı yapınız.Kredi talebi red edildiyse bunu mutlaka yazılı isteyiniz(Federal kanun madde 812).

4-Aldığınız krediyi tamamen ödediğinizde ,bankadan kredi borcu yoktur,falanca tarih itibariyle tüm borç ödenmiştir şeklinde mutlaka resmi yazı alınız(Federal kanun madde 812 bölüm 3).

5- Son olarak ise ,bankaların sizlere hediye olarak gönderdiği ve belirli miktarlarda nakit kredi çekmenizi sağlayan debit kartları aktif hale getirmeden önce bu kart ile gelen mektupları çok dikkatli okumanızı veya bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.