8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Beyaz Rusya giriş yasağı ve Rusya yı etkileyen sınır ihlalleri

BEYAZ RUSYA DA NEDEN PASAPORTLARA GİRİŞ YASAĞI MÜHÜRÜ VURULMAKTADIR? BİR TÜRLÜ ANLAM VEREMİYORUZ.

Bir çok vatandaşımız son zamanlarda kendilerine Rusya ya giriş yasağı konulmasından ve bunun sebebinin ise Beyaz Rusya tarafından işlenmiş olan giriş yasağı sebebi ile olduğunu öğrenmektedirler.

Büyük bir şaşkınlık yaratan bu duruma kimse bir anlam veremeyerek bizleri aramaktadırlar.
En çok Beyaz Rusya üzerinden transit geçişler veya Avrupaya yapılacak ziyaretler çoklukta olduğu için bu ülkede problem yaşandığı düşünülmektedir,aslında Kazakistan gibi diğer Rusya ile gümrük birliği olan ülkelerde de bu tip uygulama ile karşılaşarak giriş yasağı riski ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Bu yazımızda kısaca Beyaz Rusya da sık yaşanan bu pasaportlarınıza giriş yasağı damgası vurulmasının en önemli sebebini anlatmaya çalışacağım ;

Beyaz Rusya sınırlarından içeriye geçerken,bu sınır girişinin şekli ne olursa olsun (Transit de olabilir) mutlaka sınır kapısı ve gümrük kapısı olan sınır noktalarından yapılmalıdır.

Bir çok vatandaşımız «tren ile gittik veya araba ile gittik ,yolda kimse bir şey sormadı,çıkarken de giriş yasağı mühürünü pasaportuma bastılar» şeklinde olayı yorumlamaktadır.

Beyaz Rusya ve Rusya Federasyonu arasında sınır geçişi yapan tüm üçüncü ülke vatandaşları mutlaka sınır kontrol ve gümrük geçiş noktalarından göçmen kartı alarak doldurmak zorundadır ve çıkış esnasında bunu sınır güvenliği görevlilerine vermek zorundadır.

Özellikle Tren ile Rusya Federasyonun dan yapılan girişlerde Tren hiçbir gümrük sınır kontrolüne girmeden direkt sınırı geçmektedir.Dolayısı ile Moskova dan Minsk‘e tren ile giden bir vatandaşımız,oradan da İstanbul a uçmak istediğinde ülkeye girişi göçmen kartı olmaması ve sistemde BeyazRusya ya girişi olmaması nedeniyle illegal görüldüğü için giriş yasağı cezası almaktadır.Araba ile olan geçişlerde ise mutlaka sınır kontrol noktalarını kullanmanız gerekir.

14/11/2017 tarihinde gelen şikayetler nedeni ile Rusya Federal Güvenlik Servisi nin (sınır güvenliği tamamen bu kuruma aittir.) açıklama yazısında şu ifade öne çıkmaktadır ; Yabancı ülke vatandaşlarının mevcut Beyaz Rusya veya Rusya Federasyonun da sürekli oturum,sürekli yaşam,çok girişli vize veya vizesiz giriş haklarının olması iki ülke arasındaki sınırları istedikleri gibi kullanılması ve iki bağımsız ülke arasında sınır ihlali yapılması hakkını bu yabancılara vermez.

Tüm vatandaşlarımız iki ülke arasında giriş çıkışlarında kullanmaları gereken sınır kontrol noktalarının isim ve adreslerini iki ülkenin dış işleri bakanlığı internet sayfalarında veya iki ülkeye ait elçiliklerinden liste halinde alabilirler (20 kasım 2008 ve 1724-p numaralı hükümetler arası onaylanmış kararname)

Bu bilgiler doğrultusunda Rusya dan Beyaz Rusya ya tren ile yapılan yolculuklardan kaçınılması,araba ile olan yolculuklarda sınır kontrol noktalarından geçilmesi,transit geçişlerde mutlaka sınır güvenlik noktalarında göçmen kartı doldurulması büyük önem arz etmektedir.

Zira son zamanlarda Beyaz Rusya ya giden bir çok vatandaşımız pasaportuna Beyaz Rusya giriş yasağı mühürü ile karşılaşıp konuya bir anlam verememektedir.Ve bir süre sonra aynı yasak Rusya Federasyonu içinde geçerli olmaktadır.