8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Emanet Dolaplarına Güvenelim mi?

Mağaza girişlerinde emanet dolaplarına çantamı bırakmak zorundamıyım?
-Ekaterinburg şehrinde yaşamaktayım,2009 yılının mart ayında iş dönüşü günlük alışverişimi yapmak için tanınmış süpermarket zincirlerinden birisine gittim.Kapıdaki güvenlik görevlisi elimizdeki çantaları marketin girişinde yer alan anahtarlı emanet dolaplarına bırakmamızı istedi.Bizde itiraz etmeden çanta ve poşetlerimizi bu dolaba bırakarak anahtarı aldık ve alışveriş için markete girdik.Çıktığımızda çantamın çalınmış olduğunu ve dolabın açık olduğunu gördük.Market yöneticileri hiçbir sorumluluk kabul etmediklerini söyleyerek polise başvurmamızı nasihat ettiler.Neticede kaybolan evraklarımı geçen 4 ay içerisinde yeniden çıkartmak ve oldukça küçümsenmeyecek masraflar yapmak zorunda kaldım.
Mağaza girişlerinde bulunan emanet dolaplarını kullanmak zorunlumudur? Bu konuda bizlere bilgi vermenizi rica ediyorum..

Oldukça üzücü ve maalesef çok sık olarak yaşanan bir olay okuyucumuzun yaşadıkları;
Bu konuya öncelikle önemli bir açıklık getirmemizde fayda olduğu görülmekte;Hiçbir mağaza, elinizdeki poşetlerinizi veya çantalarınızı mağaza girişlerinde konuşlandırılan emanet dolaplarına bırakmanız için sizleri zorlayamaz,mağazanın güvenliği ‘’ çantanızı emanet dolabına bırakmazsanız içeriye giremezsiniz’’ şeklinde size engel olma hakkına sahip değildir.

Rusya Federasyonu Medeni kanunu 426. Maddesine göre ; eşyalarınızı emanet dolabına bırakmanızı isteyen mağaza,sizinle emanet sözleşmesi yapmak zorundadır.Sözleşmenin koşulları sizi tatmin etmiyor ise sözleşmeyi imzalamaz ve emanet dolaplarını kullanmayı red edebilirsiniz.
Bir çok mağazada emanet dolaplarının yanına asılmış olan ‘’ eşyalarınızın güvenliğinden mağazamız sorumlu değildir ’’ uyarı yazıların hiçbir hukuki dayanağı yoktur,tam aksine bu uygulamalar ile Rusya Federasyonu Medeni kanunu nun 888.maddesine karşı gelinmektedir.İşletme hem sizden eşyalarınızı emanet dolabına koymanızı istiyor ,hemde hiçbir sorumluluk kabul etmediğini duvara yazıyor...Bu tam anlamıyla karikatür gazetelerine konu olacak bir saçmalık ve argoluktur.Nitekim Rus basını sık sık bu tip uyarıları halka yapmakta ve konu ile ilgili karikatürler yayınlanmaktadır.
İlgili kanun tam tersine bu emanet dolaplarının güvenliğinden işletmeleri sorumlu tutmaktadır.

Eğer emanet dolabı uygulamasına farkında olmadan maruz kaldınız ve eşyalarınız kayboldu ise; mutlaka ilgili işletmeyi mahkemeye vererek maddi ve manevi tazminat davası açınız..
Çünki bu tip işletmelerin kendi insiyatifleri ile yaptıkları emanet dolap uygulamaları Rusya Federasyonu Medeni Kanununun 426-888-891 ve 924.maddelerine aykırıdır.Hiç bir kimse veya kuruluş bu emanet dolaplarını kullanmanız için sizi zorlayamaz...