8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Genel müdür değişikliği esnasında firma banka hesapları

Şirketlerde Genel Müdür değişimini takiben Banka Hesap Kartınızın durumu.

Rusya Federasyonunda tüm firmalarda olduğu gibi Türk sermayeli şirketlerde de oldukça sık olarak genel müdür değişiklikleri yapılmaktadır.Genel müdür değişikliklerinde şirket sahipleri değişim evraklarının tam olarak doğru olması konusunda tedirgin olmaktadırlar.

Yaşadığımız tecrübelere göre şirket sahipleri Genel müdür değişimi esnasında herkes tarfından bilinen prosedürlerin yapıldığından emin olduktan sonra rahatlamaktadırlar.Bu prosedürü kısaca özetler isek; şirket sahibi genel müdür değişikliği karar ve protokolünü hazırlatır ve imzalar,ardından eski genel müdürün işten çıkarılma kararı hazırlanır ve uygulanır ve son aşamada vergi dairesi genel müdürün değişiminden haberdar edilir.

Buraya kadar herşey normal gözükmektedir.Ancak genelde unutulan bir konu dışında;

Küçük bir detay gibi gözüken şirket hesabına ait banka imza kartının değiştirilmesi prosedürü.Hemen hemen bütün firmalarda banka para hareketleri için ana veri olan şirket banka kartı ve buradaki yetkili şirket genel müdürü bilgilerini değiştirmek için acele edilmemektedir veya birçok şirket vergi dairesinden genel müdür değişikliği evraklarını aldıktan sonra banka kartı değişikliğine başlamaktadır.

Vergi dairesine genel müdür değişikliği bildirildikten sonra vergi dairesinde bu değişikliğin yapılması en az 7 gün zaman almaktadır.Bu zaman içerisinde eski genel müdür halen banka işlemlerine katılma yetki ve hakkına sahip durumdadır.

Bir çok banka şirkete ait banka kartı nın değiştirilmesi için vergi dairesinin genel müdür değişikliği yapıldığına dair verdiği yeni belgeyi istemektedir.Unutmayınızki Bankaların bu talebi tamamen kanunsuzdur.

Еğer eski genel müdür şirketin tüm hesaplarını boşaltsa bile banka bu işlemi yapacak ve hiçbir sorumluluk altında kalmayacaktır.
Şirket çalıştığı bankayı genel müdürün değiştiği konusunda uyarsa bile banka kartı değişmediği iöin banka genel müdürün verdiği parasal hareket talimatlarını kanunen yerine getirmekle yükümlüdür.Bunun nedeni ise Federasyon kanunları banka kartı değişmediği sürece bu kart daki bilgiler doğrultusunda bankaya hareket etme emri vermektedir.

2011 senesi içerisinde kurluşumuza iki müracat olmuştur.(Kaliningrad ve Ekaterinburg şehirlerinden),her iki olayda da şirketin hesabından boşaltılan rakamlar oldukça ciddi olup şirketlerin iflasına sebebiyet verilmiştir.

Şirketlerimizn bu tip bir olay ile karşılaşmamalaro için izlemeleri gereken yöntem ise şu olmalıdır;

1- Genel müdür değişikliği yazısını şirket sahiplerinin protokol ile imza altına almasını takiben derhal çalıştığınız bankaya başvurmalısınız.

2- Banka çalışanlarının hukuki bilgisi yeterli ise sizlere bir problem çıkarmadan banka kartını yeni genel müdür adına derhal yeniden düzenleyeceklerdir.Eğer banka çalışanı zorluk çıkartıyor ve vergi dairesinden bu değişikliğin yapıldığına dair belge istiyor ise,talebinizi bankaya yazılı olarak veriniz ve eski genel müdürün yapabileceği her türlü parasal işlemde uğranılacak zararın banka tarafından tazmin edileceğini yazınızda belirtiniz.

3- Bankaya verdiğiniz bu bilgi ve yazının bir kopyasına bankanın bu bilgiyi aldığına dair imza ve mühür basılmasını isteyiniz.

4- Federal kanunlara göre banka şirket kartı değişikliği için vergi dairesi değişikliği zorunluluğu yoktur.

5- Eğer banka görevlileri halen sizinle iddialaşıyor ve değişikliği yapmıyor ise,boş bir şirket banka kartı kağıdı bankadan alınız(satndart bir formdur,her bankada deskte yer almaktadır bu formlar) ve en yakın notere giderek bu formu onaylatınız.