8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Genel müdür yetkilerini kontrol edelim

SÖZLEŞME İMZALARKEN GENEL MÜDÜR YETKİLERİNİ
KONTROL ETMELİYİZ !

Rusya da faaliyet gösteren şirketlerimiz yapacakları ticaret ile ilgili olarak kullandıkları sözleşmelerde, genelde hazır imzalanmış nüshaları kuriyer veya posta aracılığı ile göndermekte ve karşı taraftan aynı şekilde almaktadırlar.Bu durumda ise sözleşmeyi imzalayan şirket genel müdürünün imza yetkilerini kontrol etmek mümkün olamamaktadır.Elbette ülke coğrafyasının büyüklüğü ve zamandan tasarruf amaçlanması bu uygulamanın yaygınlaşmasındaki en önemli faktördür.

Bu yanlış uygulamada yatırımcılarımızı bekleyen en büyük risk ise ortaya çıkacak anlaşmazlıklarda ve daha sonrasında açılacak mahkemelerde mevcut sözleşmenin geçersiz sayılma ihtimalidir.

Yapacağınız ticaret de malınızı ve paranızı kaybetmemek için sözleşme imzalarken,karşı tarafı temsil eden genel müdürün yetkilerini de kontrol etmek sizin hak ve göreviniz olarak ortaya çıkan önemli bir konudur.

Bu bağlamda aşağıdaki özetlemeye çalıştığımız beş prensibi mutlaka uygulayınız ve şirket yöneticilerinize bu titizlikten ödün vermemelerini isteyiniz;

1. Karşı taraftan sözleşme imzalama esnasında Vpiska diye tabir edilen ,bir haftadan daha eski tarihli olmayan firma kayıt bilgisini talep ediniz.Bu sayede karşı tarafın genel müdür bilgilerini en doğru olarak bu belgeden kontrol etme imkanınız olacaktır.
2. Karşı taraftan şirketin iç tüzüğünü diğer bir tabir ile Ustav olarak bilinen belgeyi isteyiniz.Bu belgede şirket genel müdürünün görev süresini,imzalamaya yetkili olduğu sözleşme parasal tutarını kontrol edebilirsiniz.
3. Karşı taraftan genel müdür atanma belgesini isteyiniz.
4. Eğer yukarıdaki belgelerde karşı tarafın genel müdürünün görev süresinin dolmuş olduğunu tesbit ederseniz,yeni görev uzatma belgesini isteyiniz.
5. Karşı taraftan genel müdür imza örneğini isteyiniz.

Yukarıdaki uyarılarımız belki size gereksiz gibi görünmektedir,ancak şunu unutmayınızki Rusya Federasyonunda kurulmuş şirketlerde %90 oranında resmi şirket sermayesi 10 000 ruble olarak gösterilmektedir.Yaptığınız ticaret de ise sözleşme tutarları 100 000 dolarlar ile ifade edilmektedir.Ayrıca iş yapacağınız karşı tarafa bu istekleriniz garip gelmeyecektir,karşı tarafca yadırganmayacaktır.

Siz yukarıdaki talepleriniz ile firma olarak Rusya Federasyonu kanunlarının size verdiği hak ve sorumlulukları yerine getirdiğinizi unutmayınız.