8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

İnternet Ortamında Rekabet

Maalesef son yıllarda sanal ortamda ,farklı şemalar kullanılarak internet üzerinden firmaların kendi müşterileri önünde prestij kaybetmesini amaçlayan kara bilgi teknolojisi olarakta bilinen informasyon kirletilmesi oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.Daha sıkça rastlanan yöntem rakip firmaların zarar alması veya ürünlerinin rakip ürünlere göre daha az ilgi görmesi amacı ile sipariş verilerek sistematik eylemlerdir.Daha önceden politika da aktif kullanılan bu internet üzerindeki kara bilgi teknolojisi artık daha fazla ticari şirketlerin kullanımına hizmet vermektedir.Bazen hedef sadece ürünler olmaktan çıkarak firmaların çalışanları ve yöneticileri olabilmektedir.Örnek olarak son derece populer olarak kullanılan ,chat sayfalarını,haber altı yorum ve şikayet köşelerini,Forum sayfalarını inceleyebiliriz;hizmet veya ürünü alan kişi veya kişiler konu ile ilgili memnuniyetsizlikleri nedense aktif olarak yetkili makamlara şikayet etmek yerine buralarda tartışmaktadırlar.

Bu kirli teknolojinin kullanılması ile beraber dürüst firma ve kişilerin aklına ilk olarak ; Bu yanıltmalar karşısında kanuni mücadele imkanı varmı? Sorusu gelmektedir.

Mücadele de standart ve daha spesifik olmuş bir kanuni korunma yöntemi söylememiz mümkün olmamak ile bereber,bazı pretik öneriler vermemiz mümkündür;
Firma ve şahıslar için en büyük sorunu yakalanan kirli bilginin ileride tanıklık edebilecek şekilde tesbit edilerek kayda geçirilmesidir.Çoğunlukla internet sayfaları sahipleri kirli bilgileri kendilerine en uygun zamanda sayfadan çıkartmaktadırlar ve kanun ihlalinin ispatlanması mümkün olmamaktadır. En etkili yöntem avukatınız ile beraber Noter eşliğinde sayfanın okunması ve internet sayfasında yazanların veya görünenlerin protokol altına alınarak tesbit ettirilmesidir.(Rusya Federasyonu Noter Kanunu nun 102 ve 103. Maddeleri buna imkan tanımaktadır)

Bu protokol sayesinde hangi bilgilerin ,hangi internet sayfasında hangi tarih ve zamanda yayınlandığını tutanak olarak belirlemiş olacaksınız.Bu protokol Rusya Federasyonu mahkemeleri dahil olmak üzere tüm kurumlarca delil kabul edilmektedir.
Kişilerin şahıslarına yönelik gerçek olmayan bilgi dağıtılması,kişi ve kurluşların bu sebep ile prestij kaybetmesi ve hakarete uğramaları Rusya Federasyonu ceza kanunu kapsamında 129.madde ile hürriyet bağlayıcı cezalara tabi olmaktadır.

Aynı şekilde Rusya Federasyonu Medeni kanunu nun 152. Maddesi sayesinde kirli bilgi teknolojisi kullanılınarak uğratılan maddi ve manevi zararların karşılanması için dava açmak mümkün olacaktır.

İnternet sayfasında sizin zararınıza çıkan haber ve bilgilerin tesbitinin ardından ilgili sayfanın sahiplerine yazılı dilekçe ile başvurarak gerçek dışı olan bilgilerin sayfadan kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Eğer ilgili internet sayfasının sahiplerine ulaşmanız mümkün olmuyor ise size şu yöntemi tavsiye ederiz; Rusya Federasyonunda kullanılan internet arama motorları(Yandex,google,rambler,mail vs.) yönetimine ilgili kanun maddelerini de yazan dilekçeniz ile ilgili sayfanın gerçek dışı ve zarar veren yayın yaptığı başvurusunu yapmanız neticesinde arama motorları ilgili sayfayı sistemlerinden çıkartacaklardır.

Eğer internet sayfaları ve arama motorları dilekçelerinize kanunun verdiği süre işerisinde tepki göztermiyorlar ise mahkemeye başvurma yolunuz açılmış olacaktır.Mahkemede kesin ve kökten bir sonuç almanız kaçınılmazdır.Bu nedenle yaşanmış tecrübelerimiz sonucu internet sayfalarının sizden gelen doğru ve kanuni düzene sahip dilekçe sonrası derhal yanlış bilgileri sistemlerinden temizlediklerini gördüğümüzü söyleyebiliriz.