8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Nakladnaya nedir? Neden gereklidir?

NAKLADNAYA(Товарная накладная) NEDIR? ÖNEMLİ BİR BELGEMİDİR?

Rusya Federasyonu içerisinde faaliyet gösteren firmalarımız,müşterilerine yaptıkları ürün satışlarında genelde önemsemedikleri ,basit matbu evraklar sıralamasında olan ve Nakladnaya diye tabir edilen bir belgenin önemini ancak müşteri ile düştükleri itilaf sonucunda kavrayabilmektedirler.Eğer bu itilaf mahkemeye yansımış ise bu belgenin vazgeçilmez olduğu ,ürün satış sözleşmesinden daha önemli bir anlamı olduğu görülmektedir.

Nakladnaya(Товарная накладная)yani Rusya irsaliye; Rusya Federal kanunlarının Muhasebe işlemlerini düzenleyen bölümünde tarif edilen ,Standart TORG-12 olarak ifade edilen formdur.Malın satıcı tarafından alıcıya teslim edildiğini gösteren yegane belgedir.Doğru olarak hazırlanmamış bir nakladnaya ile satıcı ,satmış olduğu malın parasını tahsil etmeyi riske atmış olur.Çünki mal satışının gerçekleştiğini gösteren bir evraktır.Eksik ve yanlış bilgiler içeren bir Nakladnaya Mahkemeler tarafından kanıt sayılmayabilir.Bu durum ile gündelik davalarımızda maalesef oldukça sık olarak karşılaşmaktayız.

Bu bağlamda aşağıda maddeler halinde bu formun nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili yöneticilerimize bazı pratik bilgileri aktarmakta fayda olduğunu düşünüyoruz;

1- Deponuzda mal teslimatını yapan,ürünlerinizi belgeler ile müşterinize ulaştıran veya ürün teslimat aşamalarında görev alan tüm personelinizi bu konuda mutlaka eğitiniz.
2- Nakladnaya da malı teslim alan kişinin açık ad-soyad bilgilerinin ve imzasının olmasına dikkat ediniz.Çalıştığınız firmalardan malın teslim edileceği ve Nakladnaya ya teslim alındı imzasını atacak kişinin buna yetkisi olup olmadığını önceden yazılı olarak isteyiniz.Eğer böyle bir ön hazırlığınız yok ise malı teslim alan kişiden mutlaka firmanın kendisine verdiği vekaleti isteyiniz.
3- Nakladnaya üzerinde satılan malın ; miktarı,fiyatı,malı satan ve-veya teslim eden firma bilgileri,malın tam olarak ismi mutlaka yazılmalıdır.Teslim alan firma yetkilisinin bilgilerinin yanısıra firma mühürü belge üzerinde olmalıdır.
4- Size ve elemanlarınıza kolaylık sağlaması açısından sürekli mal sattığınız firmadan Nakladnaya imzalamaya yetkili çalışanların listesidir şeklinde bir yazıyı sözleşme aşamasında isteyebilirsiniz.
5- Nakladnaya dışında düşünülmüş ve malın teslim alındığını gösteren herhangi bir düz yazının hukuki geçerliliğe sahip olmayacaktır,bunu unutmayınız.

Satmış olduğunuz ürünün parasını talep etmeniz için ürünün müşteriye verildiğini belgelemeniz gerekir.Veya %100 parasını önceden aldığınız ürünün müşteriye teslim edildiğini belgelemeniz gerekir.Özellikle komisyon karşılığı bankadaki paranızı nakite çevirmeyi teklif eden kanunsuz firmalar kontrol aşamasında Nakladnaya evrağının olmaması veya gelişi güzel düzenlenmesi neticesinde yakalanmakta ve sizleri de büyük riskler ile karşı karşıya bırakmaktadırlar.