8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

RUSYA ÇİFTE VATANDAŞLIK BİLDİRİM YASASI

4 Ağustos 2014 tarihi itibariyle Rusya Federasyonun da Rus vatandaşlarının sahip oldukları ikinci bir ülke vatandaşlığını devlete bildirmelerini hükmeden yasa değişikliği uygulanmaya başladı.

Bu kanun değişikliğine göre ; Rusya vatandaşlığı dışında ilave başka bir ülkenin de vatandaşı konumunda olan kişiler Rusya Federasyonu Göçmen Bürosunu bilgilendirmek zorundalar.

Bilgilendirme süresi vatandaşlık alındıktan sonra 60 gün içerisinde olmak koşulu ile sınırlandırıldı.Dolayısı ile kanun değişikliği olmadan önce alınan ilave vatandaşlıklar için bildirim süresi 4 ağustos 2014 de başlayacak ve 4 ekim 2014 de son bulacaktır.

Bilgilendirme prosedürü son derece basit ve net bir şekildedir,şöyle ki ;
Rusya vatandaşlığına ilave olarak başka bir ülke vatandaşlığı olan kişi (eğer bu şahıs 18 yaşından küçük ise ,çocuğun anne veya babası ,veya vekili) Rusya da kayıtlı olduğu adrese bağlı göçmen bürosundaki Rusya vatandaşlık işlemleri bölümüne (pasaport masası) gelerek ilgili bilgilendirme anketini doldurarar verecektir.Görevli memur anketin alındığına dair bölümü imzalayarak kesip vatandaşa geri verecektir.

Vatandaşlar şahsen başvurabildikleri gibi posta yolu ile bu bildirim anketini göçmen bürolarına gönderebilirler.Ayrıca bildirim zorunluluğu süresince herhangi bir neden ile Rusya dışında olan vatandaşlar bulundukları ülkedeki Rusya Federasyonu Konsoloslukları aracılığı ile bu bildirimleri yapabilirler.
Ayrıca Göçmen bürosunun (ufms) internet sayfasından da elektronik olarak bu başvuru yapılabilmektedir.Ancak sistem tam oturana dek herhangi bir ceza ile karşılaşılmaması açısından sahsi başvuruların tercih edilmesini önermekteyiz.

Yeni kanun değişikliğinin amacı ; a- ekonomik olarak çifte vergilendirme yükünden vatandaşların kurtarılması b-devlet kurumlarında önemli kademelerdeki çifte vatandaşlığı olan bürokratların teşhis edilmesidir.

Eğer şahıs ikinci vatandaşlığın ardından üçüncü bir vatandaşlık hakkı daha almış ise bilgilendirme prosedürü yeni vatandaşlığın alımından sonra 60 gün içerisinde tekrarlanmalıdır.

Bildirim işlemini yapmayan şahıslar, başka ülke vatandaşlıklarının ortaya çıkması durumunda 200 bin ruble para cezasına çarptırılacaklardır.Para cezasının ardından halen bildirim yapılmıyor ise açılacak ceza dosyası kapsamında hapis cezası veya 400 saat zorunlu devlet işinde çalışma cezası alabileceklerdir.
Yeni kanunda kapsam dışı bırakılan iki kategorideki Rus vatandaşları ise şöule sıralanmıştır ;
a-18.03.2014 tarihinde Rusya vatandaşlığına geçen Kırım bölgesi kayıtlı vatandaşlar,
b-Sürekli olarak Rusya dışında ikamet eden Rusya Federasyonu vatandaşları,
1.01.2016 tarihinde ise Kırım da yaşayan vatandaşlar içinde kanun aynen uygulanmaya başlayacaktır.