8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

RUSYA DA ÇALIŞAN PERSONELİN SAĞLIK DEFTERİ VEYA SAĞLIK KARNESİ NEDİR?

Hiç bilmeyenler bile defalarca «медицинская книжка» kelimelerini iş yerlerinde defalarca duymuşlardır. «Meditsinskaya Knişka» sağlık kitabı ama tam anlamıyla çalışanın sağlık karnesi veya pasaportu şeklinde açıklamamız mümkün olan bu belge Rusya da işletmeler için ayrı bir önem arz etmektedir.Yalnızca işletmeler için değil hizmetlerinden faydalanan halk sağlığı için de önemlidir ve kanımızca doğru bir uygulamadır.
Sağlık defteri çalışan kişinin,mesai süresi içerisinde verdiği hizmetler esnasında toplum sağlığını tehdit etmeyen, bulaşıcı hastalıkları olmadığını gösteren bir belgedir.
Bu defterde çalışana ait tüm sağlık kontrolleri,aşılar,analiz sonuçları açık bir şekilde bulunmaktadır.
Rusya Federasyonu ilgili kanunlarına göre sağlık defteri olmadan şahısların ; üretim,depolama,taşıma,hizmet sektörü ,gıda ürünleri satışı gibi iş kollarında çalışması mümkün değildir.Aynı şekilde ; eğitim sektöründe,turizm sektöründe,tıbbi sektörde,pazarlama ve satış işlerinde ve dolayısı ile hemen hemen insanlarla kontak kurulan tüm sektörlerde çalışanın sağlık defteri olması kanuni bir zorunluluktur.
Genelde işletme sahipleri bu sağlık kontrol işlemlerinin kendilerine zaman ve para kaybı getireceği endişesine kapılarak konuyu önemsemezler ve bizlerde tüketici olarak pek de işin farkında değilizdir.Ancak büyük megapolislerde ve onlarca farklı milletin yaşadığı ortamlarda konu son derece önem arzetmektedir.Sağlık defteri için yapılan tüm harcamalar vergiden düşülmektedir.
Çalışan kişinin bu defteri alabilmesi için ;
Pasaport ,fotograf (3x4),dilekçe ile beraber hijyen ve sağlık merkezlerine başvurması gerekmektedir.Personel sayısının fazla olması durumunda bu merkezler gezici laboratuvarları ile işletmenize kadar gelmektedirler.
Bu ilgili sağlık merkezleri çalıştığınız iş koluna göre hangi analizleri vermeniz gerektiğini ve geçmeniz gereken kontrol aşamalarını size derhal söyleyecektir.Zira merkezlerin ana görevi ve işleri bu konulardır.Yeni çıkan yasalar kapsamında özellikle; eğitim,sağlık,gıda,turizm ve bazı sektör çalışanlarının hijyen ve salgın hastalıklar korunma eğitimi sertifikasına sahip olması gerekmektedir.
Rusya Federasyonu iş kanunları 69 ve 213 maddeleri bu konuda son derece detaylı açıklama getirmiş ve uygulamayı kontrol eden kanun maddeleridir.
Sağlık defterinin neden bu kadar önemli olduğunu daha iyi kavramak için defterde çalışana ait hangi sağlık bilgilerinin olduğuna bir bakalım ;
Çalışanın enfeksiyonel bir hastalık geçirip geçirmediği,Tüberkloz testleri sonucu,deri hastalıkları analiz sonuçları,difteri bulgularının analizi,bağırsak enfeksiyon hastalıkları analizi sonuçları, ayrıca kişinin hasta olmamakla beraber taşıyıcı özelliğe sahip olup olmadığı gibi tüm detaylar bu sağlık defterinde bulunmaktadır.
Çalışanlarınıza mutlaka gerçek sağlık kontrollerini yaptırınız,sağlık defteri olan işletmelerde yemek yiyiniz, şüphelendiğiniz işletmelerden bu defterlere bakmak istediğinizi söyleyiniz.Kendinizi ve toplumu bulaşıcı hastalıklardan koruyunuz.