8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya da Eş Rızası Hangi Konularda Gerekecektir?

Bir çok ülkede mevcut aile kanunları,ticaret kanunları ve diğer medeni kanunlar çerçevesinde uygulanmakta olan eşin rızası koşulları ve mutlak olması gereken durumlar Rusya Federasyonu ilgili kanunlarınca da talep edilmektedir.

Aşağıda Rusya Federasyonu kanunlarına göre aile birliğinin başlangıcı sayılan resmi nikah imza tarihinden itibaren eşler den diğerinin rızasının arandığı konuları kısaca özetlemeye çalışacağım.Şöyleki ;

Öncelikle en çok sorulan konular içerisinde bulunan şu kesin bilgiyi vermek isterim; evlilik esnasında alınmak ve/veya satılmak istenen gayrimenkul el değiştirme işlemlerinde hediye etme niyeti de dahil olmak üzere,eşlerden diğerinin noter onaylı rızasının alınması gerekmektedir.Bu işlemlerde her olay için ayrı ayrı farklı ince detaylar ortaya çıkabilmektedir.Örneğin ; evlilik tarihinden önce alınmış bir taşınmazın sahibi tarafından evlilik tarihinden sonra satılması ve/veya hediye edilmesi durumunda bu taşınmaza evlilik esnasında bir iyileştirme (tamirat,oda ilavesi,arazi genişletilmesi vs.)yapılmış ise eş rızası talebi ile işlemin iptali gündeme gelebilir.

Ticari konularda firma ortaklarının yapacağı hisse devirlerinde,yeni firma alım-satımlarında eğer hissedarlar evlilik bağı içerisinde ise yine noter onaylı eş rızası koşulu aranmaktadır.

Bir seneden fazla süreli imzalanacak olan kira kontratlarında eş rızası aranmaktadır.Örneğin; evlilik esnasında alınmış bir araziyi veya daireyi kiraya vermeye karar verdiğinizde ,eğer kontrat süresi 1 seneden fazla ise eş rızası almanız gerekmektedir.

Finans kurumlarından alınan kredilerde eş rızası olması gerekir,yine her olay kendi özelliklerine göre ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Şirket sermayesi artış veya azalışlarında hisse sahiplerinin eş rızası aranmaktadır.

Çocukların evlat edinilmesi prosedürlerinde eş rızası aranmaktadır.

Rusya dışına yapılan çocuklu yolculuklarda yolculuğa katılmayan diğer eşin rızası gerekmektedir.

Çocuklara alınacak olan uluslararası pasaportlarda ve vatandaşlık işlemlerinde eş rızası gerekmektedir.

Evlilik esnasında yapılan araç alım-satımlarında teorik olarak eş rızası evraklar arasında istenmese de eşin mahkemeye başvurması durumunda bu işlem geçersiz sayılacaktır.Çünki yargıtay kararları açıktır ; devlet kurumlarında süreli ve/veya süresiz kayıt zorunluluğu olan tüm el değiştirme işlemimlerinde eş rızası aranması gerekir.

Yukarı da Rusya da günlük yaşamda en çok sorulan detaylara değinmek istedik,bunlar dışında yaklaşık 68 farklı konuda eş rızası (tıbbi konularda dahil olmak üzere) aranmaktadır.Tabiki her işlem kendine özgü detaylar ve kurallar zinciri incelenerek değerlendirilmelidir.

Ancak şu konuda Rusya da iş yapan ve yaşayan vatandaşlarımızı uyarmak isteriz; bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti uluslarası pasaportlarında evlilik durumu ile ilgili gözle görülür bir ibare veya not bulunmamaktadır.Evli vatandaşlar işlerinin hızlı yapılması için evli olmadıklarını beyan etmektedirler,bu durum ileride sizlere hiç umulmadık bir yer ve zamanda büyük problemler yaşatabilir.Tüm eş rızası gereken işlemlerde vakit ayırarak Türkiye de bulunan eşin rızasını noter kanalı ile getirmenizde fayda vardır.