8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya da reklam verirken...

RUSYA FEDERASYONU SINIRLARI İÇERİSİNDE
YAPILAN REKLAMLAR DA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Rusya Federasyonu reklam kanunu, herhangi bir ürün veya hizmet hakkında yapılan ve bu ürün veya hizmetin ilgili pazarda ilgi görmesini amaçlayan tüm informasyon yayılımlarını reklam olarak nitelendirmektedir.
Bu anlayış ile kanun alışılmış televizyon,radio,gazette ve dergi reklamları dışında internet üzerinden yapılan veya broşür dağıtımı vs.şekillerde yapılan informasyon yayımlarında da reklam kanunu kriterlerine uyulup uyulmadığını kontrol etmektedir.
Reklam kanunu nun 5.maddesi reklamın dürüst olmasını ve doğru bilgi içermesini talep etmektedir.

Aşağıda sıralayacağımız özellikleri taşıyan reklamlar kanunen dürüst olmayan reklam olarak Kabul edilmektedir;
1-Reklamı yapılan ürün ve hizmetin aynı kategorideki diğer ürün ve hizmetler ile gerçekçi ve delilsiz olarak kıyaslanması.
2-Reklamı yapılan ürün ve hizmetin kişilik haklarına zarar vermesi.
3-Kanunun kısıtlama getirdiği yer ve zamanlarda reklam yapılması.
4- Başka ürün ve hizmetlerin tanınmış isim-işaret vs. özelliklerinin izinsiz olarak kullanılması,başka ürün ve hizmetlerin tanınmış isim-işaret vs. özelliklerinin kısmen kullanılarak tüketiciyi yanıltma yoluna gidilmesi.
5-Yukarıdaki kısaca belirtilen maddeler dışında rekabet denetleme kurulunun denetleme tüzüğüne uymayan tüm reklamlar kanunsuz sayılmaktadır.

Aşağıdaki kural dizisine uymayan reklamlar ise gerçek olmayan bilgi veren reklam sınıfına girmektedir ;

1-Reklamı yapılan ürün veya hizmetin aynı sınıfta yer alan diğer ürün ve hizmetler karşısında üstün olduğunun söylenmesi.
2-Reklamda belirtilen ürün veya hizmete ait; kullanım şekli,üretim şekli , içeriği , sertifikaları , lisansları , üretim yeri , kullanım süresi ,mühürler vs. Bilgilerin doğru olmaması.
3-Reklamlarda belirtilen fiyat , ödeme şekli , indirim oranları ve diğer ücretlendirme şartlarının doğru bildirilmemesi.
4-Kime ait olduğu belirlenmemiş bazı fikir mülkiyetleri haklarının reklamı yapılan ürün veya hizmet ile eşleştirilerek yanlış yönlendirme yapılması.
5-Reklam esnasında devlet sembollerinin gerçek olmayan haklar iddia edilerek kullanılması.
6-Reklam esnasında belirli tarihlerde alınan ödüllerin,diplomaların ve buna benzer belgelerin gerçek dışı olarak genele yayılarak kullanılması.
7-Reklam esnasında tanıtılan ürün veya hizmetin üçüncü kişilerce bu onaya yetki ve hakkı olmadan onaylanması veya bu kişiler tarafından tavsiye edilmesi.
8-Reklam esnasında ürün veya hizmete ait araştırma ve testlerin gerçek olmayan sonuçlarının anlatılması.
9-Reklam esnasında tanıtılan ürün veya hizmeti alacaklara gerçek olmayan aldatıcı maddi veya manevi ilave kazançların verileceğinin açıklanması.
10-Reklamı yapılan ürün veya hizmete kimlerin ihtiyacı olduğunun herhangi bir kanıt olmadan açıklanması.
11-Reklam esnasında ürün veya hizmetin daha fazla ilgi görmesi amacı ile talih oyunları,yarışma vs.organizasyonların gerçek dışı açıklanması.
12-Reklamı yapılan ürün veya hizmetin satın alınmadan önce tüketici tarafından denenebileceği söylenen gerçek dışı adres ve şartların açıklanması.

YUKARIDA FEDERAL REKLAM KANUNU İLE İLGİLİ SADECE KISA BİR MADDENİN ÖZETLEMESİ YAPILMIŞTIR ,YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ REKLAM ÇALIŞMALARININ KANUNA UYGUNLUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN VE DETAYLI BİLGİLER İÇİN BİZİMLE İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ...