8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

RUSYA DA SOSYAL MEDYA VE DİĞER SAYFALARDA KİŞİLİK HAKLARININ KORUNMASI

Tüm Dünya da olduğu gibi Rusya Federasyonunda da kişilik hakları internet ortamında yer alan her türlü platformda kanunlar ile koruma altına alınmıştır.
Herhangi bir internet portalında, web sayfasında,tartışma sistelerinde,gazetelerde ve/veya sosyal medya alanlarında ;
İzinsiz fotoğraf, hakkınızda gerçek dışı yazılar, aile bireylerinize ait görsel ve yazılı bilgiler,size ait olan firma veya diğer ticari bilgilerin yayınlanması ve olumsuz yorumların yapılması, isim ve soy adınız kullanılarak hakaret içeren yorum ve sözlerin bulunması ve diğer tüm kişisel bilgilerin izinsiz olarak yayınlanması ,iftira atılması , kanunen yasaklanmıştır.
Size ait özel bilgileri ancak yetkili devlet kurumları kanunlar çerçevesinde kullanma hakkına sahiptir.
Bunun dışında tüm kişisel bilgiler ve özlük hakları kanunlar ile koruma altındadır.
Rusya da en çok şikayet edilen konular ; eski iş ortağının yanlış bilgiler yayması ve iftira atması, eski eşin veya eski sevgilinin özel bilgi ve yazışmaları sosyal medyada paylaşması, tüketicilerin firmaları kötülemesi olarak ortaya çıkmaktadır.
Bu gibi durumlarda ne yapılması gerekir ;
Öncelikle hakkınızda görsel bilgi ve belgeleri paylaşan internet sitelerine uyarı yazısı yazmanız ve derhal bu yazı ve görselleri kaldırmalarını istemeniz gerekir,
Yazılı talebinize rağmen bu kanun ihlalinin devam etmesi durumunda bir notere başvurarak ilgili yayının resmi olarak tutanak altına alınmasını sağlamanız gerekir,
Daha sonra bu belgeler ile savcılığa başvurabilirsiniz ve olaya karışan kişilerin cezalandırılmasını isteyebilirsiniz,
Eğer yapılan olumsuz paylaşımlardan veya kişilik bilgilerinizin paylaşımından maddi kayıplara uğradığınızı düşünüyorsanız , maddi zararın karşılanması ve tazminat ödenmesi için mahkemeye başvurmanız gerekmektedir,
Ayrıca sayfanın derhal bloke edilmesi talebi ile ROSKOMNADZOR departmanına başvurarak ilgili internet sayfasının kapatılmasını sağlamanız mümkündür,
2006 senesinde ve 59 nolu federal kanun buna izin ve hak vermektedir,ayrıca gerek medeni kanunun 152.1 maddesi ve ceza kanunlarının 146. Maddesi, yine medeni kanunun 1252 ve 1301. Maddeleri konu ile ilgili hak ve sorumlulukları belirlemiştir.
Ayrıca size ait eserlerin (ticari ürünler de dahil ) kopyalanması,taklid edilmesi, izinsiz kullanılması yine aynı kanunlar çerçevesinde değerlendirilmekte ve kanun ihlali sayılan uygulamalardır.
Haklarınızın etkin bir şekilde korunması için bu girişim ve itirazları mutlaka bir hukukçu aracılığı ile yapmanızı tavsiye ederim.