8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

RUSYA DA SÜREKLİ İHTİYAÇ DUYULAN GOST–R NEDİR ?

Tüm ülkeler kendi normlarını oluşturup uluslar arası ticarette, uluslar arası standartlar gibi kendi standartlarını yaratmaktadırlar.Ve bu standartlara uygunluk Rusya ülkesi için de geçerlidir. Bu Sertifika Rusya ile ticarette gerekli olan ürün sertifikasıdır. Rusya ülkesinde toptan ve perakende ticareti yapılan her mal, mamul için ürün kalite sertifikası düzenlenmesi zaruridir. Ülkemiz Standart Teşkilatı TSE’ nin verdiği TSE belgesi yapısında ve özelliklerinde olan sertifikalar Rusya'da ilgili malın satışını yapmak için ön şart olarak istenmektedir. Rusya’ ya yapılan ithalatın ve ihracatın yani ticaretin güvenli ve yasal yolu Rusya’ ya satacağınız yada satmayı düşündüğünüz ürünlere GOST-R sertifikasını almanız gerekmektedir. Bu sertifika ile Rusya standartlarına da uygunluğunuzu tescil etmiş sayılmaktasınız.

GOST-R Sertifikası bulunmayan ürünlerin ülkeye yasal yoldan girmesi mümkün değildir, muhakkakki bu sertifikanın temini gereklidir. Ancak yasal olmayan usullerle yada bi şekilde Rusya’ ya ürününüzü soksanız bile ürünlerinizin ucuz pazarlar haricinde satılması zor gözükmektedir.

Türk üreticiler ; merkezi, şubesi vs. Rusya'da olsun veya olmasın, Rusya’ ya bir mal satıyorsa ticaretinin belli bir aşamasında kendini zorlayacak, yasal işlemleri, sertifika almayı, marka tescilini yaptırma yoluna ister istemez gidecektir. Rusya’ da 97’ li yıllarda yaşanan büyük krizin etkileri tamamen geçmiş, ülkenin ihracat gelirleri artmış, bu nedenle ithalatı yapılan tüm ürünlerde kaliteli ürün ve kalite konusu daha çok önem kazanmıştır. Ülke ürün kalite anlayışını standartlaştırmış ve 1 Ekim 2000 tarihinden itibaren ülkeye bu standartların dışında ürün kabul etmemeye başlamıştır. Rusya gümrüklerinden sertifikasız ürünlerin geçişi yasaklanmıştır.

Türkiye’ den giden ürünlerde eğer sertifika eksik ise yani Rusya'ya sertifikasız olarak satılan ürünler varsa gümrükte ithalatçı Rus firması tarafından mecburen sertifika alınmaktadır, bu da Rusya’ daki müşteri tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır.

Rusya, ülkesine mal satmak ticaret yapmak isteyen ülkeler ve firmalardan bu sertifikaya adapte olmalarını istemekte ve bu sertifikayı duyurmaya çalışmaktadır.

Rusya Standartlarına uygun olduğunu bu sertifikalar ile kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada üst kategorideki mağaza ve marketlerde satılma fırsatları bulmaktadırlar. Bu da "Türk Malı İmajı"nın değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz, marka ve kalite değeri olmayan uzak doğu ucuz ürünleri algısından kurtarılmakta ve markalaşma yolunda da Türk ürünlerine değer kazandırmaktadır. Sonuç olarak ta daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.

GOST-R Sertifikası, Rusya Standart teşkilatı eski adı GOSSTANDART, yeni adı "Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu" ( Rusya Devlet Standartları ) yetki verdiği, konularında uzman olmuş kuruluşlar tarafından verilmektedir. Rusya da şimdi bir çok aracı kurum Türk üreticilerin talebi durumunda bu hizmetleri vermektedir.
Rusya’ da ticaret yapmak ve ürün satmak için orada olmanız veya orada ticaret yapmanız şartı bulunmamakla beraber, Rusya'ya mal satma konusuna niyetli dahi olsanız Rus uzmanları fabrikanıza getirerek ve en az 3 yıl için bu kalite sertifikanızı alarak ticari şansını artırabilirsiniz diyedüşünmekteyiz ve önermekteyiz.

Ürünlerimi Rusya'ya satıyorum, sertifikaya da ihtiyacım olmuyor yaklaşımı içindeyseniz bilmelisiniz ki sizin ürünlerinizi alan kuruluşlar sizin adınıza orada bu standartlara göre değerlendirme yaptırmakta ve sizin ürünlerinize sertifika düzenlettirmektedirler.GOST-R Sertifikası Rusya pazarında sürekli ve kalıcı olmanız en önemlisi de Rusya’ da değer kazanabilmeniz için gerekliliktir.