8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya da Trafik Cezaları kime kesiliyor,sürücüye mi ,araç sahibine mi ?

Şu anda Rusya da yaşayan vatandaşlarımızın en çok kafasına takılan soru olan trafik kural ihlallerinde idari cezaların kime verildiği konusudur.Zira bir sene içerisinde iki ve daha fazla idari ceza alan yabancılar için Rusya ya giriş yasağı uygulanmaktadır.
Araç sahipleri şahıslar olabildiği gibi firmalar da araç sahibi olabilmektedir,veya aracınızı ihtiyacı olan bir arkadaşınıza bir süre için verdiğinizde gelebilecek cezalar kimin siciline işlenmektedir,işte bu yazımızda kısaca bu konuda bilgilendirme yapmaya calışacağım;
Eger ceza kamera izleme sistemi ile verilmiş ise; ceza aracın sahibine kesilmektedir.Cezalar araç sahibinin ikametgah adresine gönderilmektedir. Ilgili federal kanunun 2.6.1. maddeleri 1.bölümde konu çok açık yazılmıştır.Eğer araç size ait olmasına rağmen ceza verildigi tarih ve saat de araçta baska bir sürücünün olduğunu kanıtlamanız mümkün ise bu cezaya itiraz ederek kural ihlalini yapan kişiye bu cezayı yazdırmanız ilave bir protocol ile kabul edilir.
Aracın çalınması durumunda; araç bulunana kadar geçen sürede oluşabilecek cezalara mutlaka itiraz ediniz, itiraz dilekçesine aracın çalındığına ilişkin polis muracatınızı iliştirmeniz yeterlidir.
En çok karşılastığımız diğer bir durum ise, aracın satılmasına rağmen, satın alan kişinin trafik kayıt işlemlerini geciktirmesi veya yaptırmaması ve geçen bu sürede meydana gelen trafik ihlallerinde cezaların aracın eski sahibine kesilmesidir.Yine bu durumda derhal itiraz ederek araç alım-satım sözleçmesini ibraz ederek kesilen cezalara itiraz dilekçesi vermeniz gerekmektedir.
Trafik polislerinin yaptigi kontroller sonucunda verilen cezalar ise o anda aracı kullanan kişilere yazılmaktadır.Aracın sahibinin şirket olması veya başka bir şahıs olması önem taşımaz.
Aracın karışmış olduğu ve sonucunda ağır yaralı veya hayatını kaybedenlerin olduğu kazalarda ise; eğer sizin veya firmanızın aracı hatalı ise,verilecek cezalarda hem aracın sahibi hemde sürücüsü ortak pay sahibi kabul edilmektedir.
Bir çok firma, şoför olarak calışan sürücülerinin yaptığı trafik hatalarında gelen cezaları bu sürücülerinin maaşlarından kesmektedir,zira genel mudur onayı ile bu mümkündür.Firmanın seyahat listesi olarak tanımlanan formları muntazam tutması gerekir bu belgede hangi gün hangi aracı hangi sürücünün kullandığı belgelenmektedir.
Trafik kazalarında uğranılan zararlarda araç sürücüsü sorumluluk altındadır,sigorta kapsamını geçen tutarlar hatalı olan aracın sürücüsünden tahsil edilecektir.Eğer araç sürücüsü maaşlı bir personel ise bu sürücüyü işçi olarak kullanan sahıs veya firma bu zararı karşılamak zorundadır.
Eğer araç sürücüsü ile aracın sahibi farklı kişiler ise zarara uğrayan taraf her ikisinide mahkemeye vererek zararın sigorta kapsamını geçen bölümünü hem araç sahibinden hem de aracın olay zamanındaki sürücüsünden tahsil edebilir.