8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya da Yabancılara Askerlik ve Emeklilik

Değerli arkadaşlar bu gün yazımızda 1992 senesinde başlayan Rusya macerasında Türk vatandaşlarının ve onların kurduğu karma ailelerin ilk nesil çocuklarının karşılaştığı iki önemli konuyu kısaca anlatmak istedim.Almanya da 50 senelik bir geçmişi geride bırakan göçmen macerasında yaşanan sosyal problemler ve çözümleri artık Rusya Federasyonun da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve karma aileler içinde gündeme gelmeye başlamıştır.

İlk konumuz Rusya da EMEKLİLİK ;

Rusya Federasyonu vatandaşlığı henüz almamış yabancılar için emeklilik durumunu FZ 166 –FZ 167 Sayılı 15.12.2001 tarihli federal kanunlar ve FZ 400-FZ 424 Sayılı 29.12.2015 tarihli federal kanunlar belirlemektedir.
Buna göre Rusya Federasyonun da mülteci konumunda olan , sığınmacı konumunda olan, süresiz oturma /yaşama hakkına sahip olan veya süreli oturum hakkı olan yabancılar emeklilik hakkı kazanabilirler.Süresiz oturma /yaşama(VNJ) hakkına sahip olan veya süreli oturum hakkı(RVP) olan yabancılar için emeklilik yaşı erkekler için 60 ,kadınlar için 55 olarak belirlenmiştir.Diğer statülerdeki yabancılar için (sığınmacı vs.) emeklilik yaşı erkekler için 65 , kadınlar için 60 olarak belirlenmiştir.
Emeklilik müracaatları yabancıların kayıtlı oldukları adreslerdeki emeklilik Fonu şubelerine yapılmaktadır.
Müracatlara en geç 10 iş günü içerisinde cevap verilmektedir,emeklilik maaşı bağlanma prosedürü 3 aydan daha fazla süremez.
Rusya Federasyonu vatandaşlığı almış yabancılar ,emeklilik hakkını kazanmaları durumunda bu maaşı almaları için Rusya da yaşama şartı aranmamaktadır.Rusya Federasyonu sınırları dışında belirtecekleri banka hesaplarına emeklilik maaşları düzenli olarak yatırılmaktadır,havale masrafları emeklilik fonu tarafından karşılanmaktadır.En az 8 sene boyunca toplam emeklilik kesintisinin emeklilik fonu hesabına yatırılması (işveren veya şahsın kendisi tarafından ,gelirin %22 si oranında ) ve erkekler için 60 yaş,kadınlar için 55 yaş zorunluluğu aranmaktadır.

Rusya da ASKERLİK ;

Rusya da birinci nesil karma aile çocuklarının şu andaki en önemli sorunu Askerlik konusudur.Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Rusya Federasyonu vatandaşı olan erkek çocukların askerlik problemi için şu bilgileri vermemiz mümkündür; Çocuğun Türkiye de askerlik görevini yapmış olması Rusya da askerlikten muaf olmasını sağlamamaktadır.
19 Yaşından gün almış gençler 27 yaşına kadar askerlik görevi ile sorumlu tutulmaktadırlar.Yüksek eğitim alan gençler eğitim süresi boyunca bu görevden muaf tutulurlar.Sağlık sorunu olan veya 28 yaşından gün almış vatandaşlar askerlik görevini yerine getirmek zorunda değildirler.
Askerlik görevini dini inançları,ailevi sorunları ve ilgili kanun da yazılmış olan diğer bazı nedenlerden ötürü yapmak istemeyen vatandaşlar için alternatif askerlik uygulaması mevcuttur.
Alternatif askerlik hizmeti askeri fabrikalarda çalışma ve meslek eğitimi veya askeri sağlık kurumlarında çalışma veya Devlet sosyal kurumlarında çalışma şeklinde 24 ay olarak yapılabilmektedir.Standart askerlik hizmeti ise 12 ay ile sınırlandırılmıştır.

Rusya Federasyonun da yaşayan yabancılar ise sözleşmeli olarak askerlik hizmeti yapabilmektedirler.Yabancılar kayıtlı oldukları adreste bulunan askerlik şubelerine başvurarak sözleşmeli personel olarak askerlik yapmak için başvurabilirler.Başvuru yapan yabancı ülke vatandaşının 33 yaşından gün almaması gerekmektedir.
Minimum 3 sene sözleşmeli askerlik yapan yabancılar daha sonra Rusya federasyonu vatandaşlığı almak için başvuru hakkına sahip olmaktadırlar.