8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya Federasyonu'na Ürün göndermeden önce !!!

SÖZLEŞME YAPILMADAN RUSYA FEDERASYONUNA GÖNDERİLEN ÜRÜNLER

2010 Senesinde Rusya dan alacaklarının tahsili amacı ile kurumumuza başvuran Türkiye merkezli firma sayısı genel müracatlar içerisinde %50 bir paya sahip bulunmaktadır.
Sadece bu konuya ilişkin Türk ihracatçılarımız tarafından kaybedilen para tutarı ise 2010 yılında 90 milyon doları aşmıştır.Rakamlar 2009 senesine göre düşüş göstermekle beraber,milli servetimizin ne derece büyük oranlarda Rusya daki dolandırıcıların cebinde kaldığını ortaya koymaktadır.

Daha önceden 2008,2009,2010 senelerinde konu ile igili uyarı yazı ve makalelerine yer vermemize karşın tekrar bu konu üzerinde durmakta yarar görmekteyiz.

Türkiye den Rusya Federasyonu’na ürün satışı esnasında aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekmektedir;

1-Ürünü sattığınız kişi veya kuruluş ile mutlaka sözleşme yapınız.Ürün satış sözleşmesi’nin herhangi bir hukuk bürosu tarafından hazırlanması nın maliyeti 10 000 rubledir,yani yaklaşık 350 amerikan doları.Dolayısı ile onbin-yüzbin lerce dolarlık ürün satışında bu rakamı ödemekten kaçınmayınız.

2-Ürünü sattığınız firma veya şahıs bilgileri ile ihracatın fiilen yapıldığı firma veya şahıs bilgileri aynı olmalıdır.Türk firmaları’nın en çok kandırıldığı nokta bu ince detay ile ilgilidir.Rusya daki alıcı ,Türk tarafına ürünün gümrük işlemlerinin yapılması için günübirlik kurulmuş geçici bir firma bilgisi vermekte ve ihracatın bu firmaya yapılmasını istemektedir.Dolayısı ile ileride gerçek alıcıdan para istemeniz kanunen mümkün olmamaktadır.

3-İnternet ortamındaki tüm yazışmalarınızı Rusça olarak yapınız ve ürünü sattığınız firmanın resmi e-mail adresine yazınız(Bu adres yaptığınız ürün satış sözleşmesinde belirtilmelidir).

4-Ürün satış sözleşmesi ve ürün gönderimi yapmadan önce ,Rus firmasından mutlaka firmaya ait bilgileri isteyiniz (Firma REKVİZİTİ,Firma VERGİ DAİRESİ KAYDI,Firma GENEL MÜDÜR BİLGİLERİ).

5-Uluslararası ürün satışı İNCOTERMS kurallarına uygun olsa bile ,alacak tahsilinde aranacak resmi belge ve haklar tamamen yukarıda sıraladığımız konular ile ilişkili olacaktır.

6-Yukarıdaki evrak düzeni ile ilgilenecek personele sahip olmamanız durumunda ise Rusyada geçerli olacak RUS SENEDİ (VEKSEL) düzenlemeniz yine sizi alacak tahsilinde %100 koruyacak bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

7-Rusya sınırları içerisinde faaliyet gösteren Türk şirketleri nin ,Rusya içindeki ürün satışlarında yine aynı noktalar geçerli olup,malın teslim alındığının belgelenmesi ve ürünü satın alan kişi veya kuruluşun kanunların verdiği süre içerisinde herhangi bir şikayetinin olmadığı belgelenmelidir.

8-Ayrıca Rusya içi ürün satışlarında alıcının ürünü almaya ve-veya sözleşme imzalamaya yetki verdiği kişilerin gerçekliliği önem arzetmektedir.

Elbetteki güvene dayalı ticaret arzu edilen bir konudur,ancak Rusya Federasyonu’ nda alacakların tahsili esnasında düzenlediğiniz evraklarınızın kalitesi sattığınız ürünün kalitesinden daha önemlidir.