8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya Federasyonunda imza muhuru kullanilmasi

RUSYA FEDERASYONU’NDA İMZA KAŞESİ KULLANMAK
Rusya Federasyonu’nda faaliyet gösteren yabancı firmalar kendi ülkelerinden gelen alışkanlıklar ve buna bağlı olarak Rusya evrak hareketinin fazla olması nedeniyle,yöneticilerin imzalarını kaşe yaptırarak gerekli yerlerde hızlı bir şekilde kullanma yoluna gitmektedirler.Bu sayede hem zaman kaybının önlenmesi ,hemde genel müdürün yerinde olmadığı günlerde imza sıkıntısının çözümlenmesi amaçlanmaktadır.
Bu imza kaşelerinin kullanımı daha sonra firmanızı uzun ve sıkıntılı mahkemelere sürüklemekle sonuçlanabilmektedir.Kuruluşumuza bu yönde başvuruların artması nedeni ile Rusya Federasyonu kanunlarının konuya bakışını, bu uygulamanın doğru olup olmadığını sizler ile paylaşmanın ve açıklık getirmenin faydalı olacağı inancındayız ;

İmza kaşesi kullanılmasını ilgili Federal kanunun 160.maddesinin 2.bölümünde açıklık getirilmiş ve ; Ticari ilişkilerde imza mühürü kullanılması ve bunun geçerli sayılması ancak karşılıklı bu işlemin Kabul edilmesi ile geçerli sayılmaktadır.Yani iki taraf sözleşme imzalarken sözleşmenin bir maddesinde bu tip bir uygulamanın karşılıklı kabul edildiğini yazmalıdırlar.Veya sözleşmenin eki olarak bu uygulamanın yapılacağına açıklık getirilmelidir.

Şimdi ise İmza kaşesi kullanılmasının sizlere getireceği riskleri irdeleyelim;

Birinci risk; İmza kaşesi kullanımına dair bir anlaşma olmaması durumunda,yaptığınız sözleşmeler ve yazışmalar hukuki geçerliliğini yitirecektir.

İkinci risk; iki taraf arasında böyle bir imza kaşesi kullanımı anlaşması veya protokolü olsa bile, imza kaşesi verilecek vekaletlerde kullanılamaz.Bu vekaletler kanun tarafından geçersiz sayılmaktadır.

Üçüncü risk; Vergi dairesince yapılacak kontrollerde imza kaşesi kullanılan tüm evraklar ilave bir incelemeye alınmak zorundadır,ilgili vergi kanunu bu kontrolü zorunlu hale getirmektedir.

Dördüncü risk; En önemli risk imza kaşesinin herkes tarafından yaptırılarak her türlü belgede sizlerin haberi olmadan kullanılabilmesidir.Tüm sonuçları ve sorumlulukları ilgili firmaya ve imza sahibine ait olacaktır.İmza kaşesinin sahte olduğunu kanıtlamak hemen hemen imkansızdır.

Eğer iş yoğunluğu nedeni ile mutlaka imza kaşesi kullanılmak isteniyorsa sizlere iki tedbir almanızı önerebiliriz;

1- Taraflar imza kaşesi kullanma konusunda anlaşmış durumda ise;protokol halinde bu konuyu detaylı olarak netleştiriniz.Hangi evraklarda bu uygulamanın yapılacağı tamamen yazılmalıdır.Kimlerin bu kaşeyi kullanabileceğine kadar detaylı olarak bahsi geçen prokolde yazılmalıdır.

2-Firma genel müdürü imza kaşesi kullanımı ile ilgili emir yazmalı ve bu yazıda imza kaşesi kullanabilecek kişilerin bilgileri yanısıra ,imza kaşesi basılan evrakta kaşenin yanında kaşeyi kullanan kişinin imza atması emredilmelidir.