8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

RUSYA GELİR VERGİSİ 2NDFL VE 3 NDFL

RUSYA DA ÇOK SIK DUYDUĞUNUZ 2NDFL VE 3 NDFL (2НДФЛ , 3НДФЛ )
NEDİR ,NE ZAMAN GEREK DUYULUR?

Rusya da yaşayan , ticaret yapan veya maaşlı çalışan bir çok vatandaşımız zaman zaman bu belgelerin ismini duymakta ve çoğu zaman da bazı devlet kurumları talep ettiği zaman ihtiyaç duymaktadırlar..
НДФЛ kısaltması ; налог на доходы физического лица , şahısların resmi gelirlerini gösteren bir belgedir.Bu belge zaman içerisinde önüne 2 ve 3 rakamları getirilerek çeşitlendirilmiştir.
2 NDFL belgesi işveren tarafından verilmektedir, her sene hem vergi dairesine hem de çalışanın kendisine iş veren tarafından verilmek zorundadır.Ayrıca çalışanın resmi gelirini belgelemesi gereken durumlarda ,talep edilmesi üzerine (banka ve kredi kuruluşları,mahkemeler,vize işlemleri, nafaka ve çocuk kurumları,vs.) zamanına bakılmaksızın işveren tarafından çalışanına verilmek zorundadır. Belgenin üzerinde aşağıdaki bilgiler yer almaktadır;
İşverene ait bilgiler (firma ünvanı ,adresi ve vergi bilgileri)
Çalışana ait bilgiler (isim soyadı bilgileri,pasaport bilgileri,adres ve vergi numarası)
Gelir brüt tutarı
Gelir net tutarı
Ödenen vergiler ve toplamı.
2NDFL belgesi ,kullanımı ve belgenin şekli 30 Ekim 2015 tarihli ve 7-11/485 sayılı federal vergi dairesi karar yazısı ile bu gün kullandığımız şeklini almıştır.

3 NDFL belgesi ise şahıslar tarafından doldurulurak bağlı bulunduğunuz vergi dairesine verilen yıllık gelir beyannamesidir.Yani buradan şu sonyca ulaşmamız mümkündür; eğer resmi maaşlı çalışmanız dışında vergiye tabi olan herhangi bir geliriniz yok ise 3NDFL belgesi ile herhangi bir işiniz olmayacaktır.

3NDFL gelir vergi beyanı formunu her sene 30 Nisan tarihine kadar bir önceki biten seneye ait olarak beyan etmek zorunluluğu vardır.
Bu belgede tamamen serbest beyan sistemi kullanılmaktadır,resmi maaş dışında ek geliri olan vatandaşlar ,örneğin ; kira geliri,hisse senedi geliri,ortaklık kar geliri, şans oyunları geliri, hediyeler vs. konular beyan edilmelidir.

Şimdi gelelim en çok sorulan sorulara ; Yabancı ülke vatandaşları Rusya Federasyonu sınırları içerisinde
3 NDFL belgesi ile beyanda bulunması gereklimidir ? Evet böyle bir ek gelir var ise beyan etmek durumundadır, ancak gelir Türkiye de elde ediliyor ise Rusya vergi dairelerinin ilgi alanına girmeyen bir konudur ve beyan etme zorunluluğunuz yoktur,bu gelir ilgili ülkenin vergi konusudur.

Diğer çok sorulan bir soru ise ; göçmen bürosu bu 3NDFL formunu istiyor ,demek ki zorunlu bir şey ,şimdi ne yapacağız? RVP veya VNJ sahibi yabancı vatandaşlar senelik gelir bildirimi zamanında eğer resmi bir işte çalışmıyorlar ise,kendilerinin Türkiye de bir kira geliri var ise,akrabaları Türkiye den para yardımı yapıyor ise veya Rusya da serbest olarak tercümanlık, danışmanlık vs işlerden gelir elde ediyor ise bu gelirleri 3NDFL formuna yazarak vergi dairesinden onaylatmanız ve ardından da göçmen bürosuna bildirmeniz gerekir,bu beyan Türkiyeden gelen gelirlerin Rusya da vergilendirileceği anlamına gelmemektedir.

Tekrar yazmakta fayda görüyorum; Rusya da yaşayan vatandaşlarımızın her sene mutlaka 3NDFL beyan formunu hazırlayarak vergi dairelerine Türkiye de ki gelirlerini beyan etmeleri zorunluluğu yoktur,aynı şekilde Rusya Federasyonu vatandaşlığı almış arkadaşlarımızın her sene 30 Nisan tarihine kadar 3 NDFL formu ile gelir beyanı yapacak diye bir zorunluluğu yoktur.
Beyanlar tamamen isteğe bağlıdır, Türkiye de oluşan gelirlerin vergilendirmesi ise Rusya vergi dairelerinin konusu değildir.