8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya kiralık kasa uygulamaları

BANKA EMANET KASASI KİRALAMA VE TAVSİYELER.

Rusya Federasyonunda özel şirketlerin ve şahısların oldukça yaygın olarak faydalandığı bankacılık hizmetleri içerisinde Banka emanet kasası kiralama vatandaşlarımız tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır.
Kiralık kasa hizmeti veren bankalarda iki farklı kiralama sistemi ve sözleşmesi kullanılmaktadır.

1. Standart kiralık kasa hizmeti.
2. Kapsamlı sorumlu kiralık kasa hizmeti.

Birinci uygulamada ilgili hizmeti veren bankalar,müşterileri ile kiralık kasa hizmeti sözleşmesi imzalamaktadırlar,bu sözleşmede bankalar kiraya verdikleri kasanın içerisindeki eşyalarınızdan ve evraklarınızdan ve de bunların detaylardan ,tutarlarından habersiz olduğunu resmi olarak ilan etmektedir.

İlgili Rusya Federal kanunlarının Madde. 922 ve 4. Bölümüne göre , bu şekilde hazırlanmış bir sözleşmeye istinaden bankalar sadece kiraya verdikleri kasanın çalışır durumda olması ve güvenliğinden sorumludurlar.Ayrıca banka ,kasayı kiralayan kişiden başka 3.cü şahısların (kendi çalışanlarıda dahil) bu kasaya girişinin mümkün olmayacağını garanti etmektedir.

İkinci uygulamada ise Bankalar sadece kasa kiraya vermekle kalmayıp,kasada saklanacak eşya veya evrakların deklare edildiği bir sözleşme ile bu eşyaların kendisinden de sorumlu olmaktadır.Her defasında kasaya emanet verilen değerler sayılmakta ve tutanak ile resmi evrak ile kayıt altına alınmaktadırlar.

Her iki ayrı banka kasası kiralama sözleşmesinde de Rusya tüketici hakları ile ilgili kanunlara ve Rusya bankacılık kanununda yer alan maddelere bankalar uyma zorunluluğu vardır.Buna göre banka ; Kiraya verdiği kasa nın fiziki yerinde oluşacak en ufak bir değişiklik hakkında kanunun verdiği süreler çerçevesinde mişterisini uyarmak ve biligilendirmek zorundadır.

Yukarıdaki açıklamalardan çıkartacağımız sonuç ise;

1-Kasa kiralanacak banka seçimi doğru yapılmalıdır.
2-Kiralık kasa sözleşmesinde Bankanın sorumlulukları detaylı ve anlaşılır şekilde yazılmış olmalıdır.
3-Kiraya verilen kasa dan kayıpların olması durumunda ,Bankanın kasayı sigortalamış olup olmadığı ve bu sigorta tutarının net bir şekilde belirlenmesi önemlidir.