8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya şirket mühürleri ve bilinmeyenler

RUSYADA KULLANILAN ŞİRKET MÜHÜRLERİ VE BİLİNMEYENLER
Rusya Federasyonu’nda ticaret ile uğraşan vatandaşlarımız ,şirket sahibi yatırımcılarımız ve şirket yöneticilerimiz her gün onlarca evrak imzalamakta ,bu evraklara şirketin mühürünü basmaktadır.Yapılan sohbetlerde kimi vatandaşımız; “ Abi Rusya da mühür çok önemli” , kimileride; “ ya bu iş nasıl oluyor? Gidip istediğin yerde bu mühürün aynısını yaptırırsın” diye konuya bir anlam veremiyor.

Gerçekten Rusya da bir gizemlilik bulutu ardında olan şirket mühürleri konusu ile ilgili gerçekleri ve sizleri de fazla sıkmadan bilinmeyen bazı ilginç detayları aktarmakta fayda görmekteyiz.

2002 senesine kadar Rusya Federasyonundaki tüm ticari şirketler kullandıkları şirket mühürünü ilgili defterdarlıklarda kayıt altına almak zorundaydılar.Her şehrin bu konuya bakan bir kurumu vardı.Bu tarihten itibaren başta Moskova olmak üzere bir çok şehir ,ticari kuruluşlar için kendi özel mühür kayıt kurumlarını oluşturdu.Zaman içerisinde bu kurumların tamamı kapandı ve sadece Moskova şehrinde tek bir özel defterdarlık şirket mühürlerini resmi olarak kayıt altına almaktadır.Prosedür ise tamamen isteğe bağlı ve gönüllü bir tercihtir.

Bu gün ticari sisteme baktığımızda firmaların iş yükü ve fiziki koşullar nedeni ile en az 2 – 3 mühür yaptırdıklarını görmekteyiz.Mühür yaptırma maaliyeti 300 rubleden başlamakta ve bir gün içerisinde size teslim edilmektedir.Rusya da internet de mühür yapan binlerce firma bulmanız mümkündür.

Hal böyle iken sizlere biraz da komik gelecek gerçekleri örnekleri ile anlatalım;
Halen yüyürlükte olan ilgili federal kanunun 2.5 ve 2.7. ve de 52.2. maddesi derki; Her firmanın sadece bir adet ANA MÜHÜRÜ olmak zorundadır.Firmalar üzerinde “ FATURA İÇİNDİR” , “SEKRETER İÇİNDİR”, “SÖZLEŞME İÇİNDİR”, gibi çeşitlendirmeler yaparak dilediği kadar ilave mühürler kullanabilirler.

Halen yürürlükte olan ilgili federal ceza kanunu 327.1. maddesine göre ise rast gele yaptırılan ilave ANA MÜHÜR ise zaten sahtecilik suçuna girmektedir.

Şirketlerin imzaladığı sözleşmeler de mühür yok ise,ama genel müdürün gerçek imzası var ise bu sözleşme geçerlimidir? Bir ilginç soru daha sorayım; ZEYTİN LTD. Şirketİ sözleşmesinde üzerinde DOMATES LTD. Şirketi yazan mühür basar ama sözleşmeyi imzalayan gerçek ten ZEYTİN LTD.şirketinin yetkili genel müdürü ise bu sözleşme geçerlimidir?

Yukarıdaki sorulara sizler cevap ararken öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum; mevcut Rusya kanun yapısı ve farklı kanunların birbiri ile ilişkilendirilmesinden çıkan sonuç Rusyada kayıt altına alınmayan şirket mühürleri nin kullanımını sadece TİCARİ GELENEK veya TİCARİ ŞİRKET TERBİYE KURALI olarak adlandırmam mümkündür.Bu teori defalarca girdiğimiz mahkeme kararları ve yaşadığımız pratikler ile kanıtlanmıştır.
Şirket ANA MÜHÜRÜ nü gerek defterdarlık yolu ile gerekse şirket içi ilave evraklar ile korumaya almanız,kanunlar önünde ŞİRKET ANA MÜHÜRÜ nün sizi korumasını sağlamanız mümkündür.

Vergi polislerinin şirket ofislerinde yaptıkları aramalarda veya kontrollerde size ait olmayan ŞİRKET ANA MÜHÜRÜ bulmaları durumunda karşılaşacağınız sorunları gerçekte tahmin etmeniz mümkün değildir,ama yukarıda kısaca bahsi geçen kanun maddeleri sizi biraz olsun bu konuda uyandırmaya yetecektir diye düşünüyorum.
ŞİRKET ANA MÜHÜRÜ nü gerçek kayıt altına almak için beni arayabilirsiniz.Not:yukarıda cevapsız bıraktığım iki soruya doğru cevap verecek iş adamlarımıza bir öğle yemeği borcum olacaktır.