8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya Trafik yasaları yeni düzenlemeler

RUSYA TRAFİK KANUNLARINDA YENİ DEĞİŞİKLİKLER

Bu ay başında mecliste kabul edilerek ,onaylanmasının ardından yürürlüğe girmesi kesinleşen yeni trafik yasa değişiklikleri hakkında Rusya da araç kullanan vatandaşlarımızı bilgilendirmekte yarar görüyoruz.Bu nedenle yazımızı fazla da sıkıcı olmadan aklınızda kalabilecek özet bilgiler içerecek şekilde köşemize taşımak istedik.Bunu yaparkende yabancıları en çok zorda bırakan populer sıkıntıları örnek olarak yazmayı uygun gördük.

Kabul edilen yeni değişikliklere göre;

Alkollü araç kullanan sürücü olarak nitelendirilecek kişilerde, nefes kontrol cihazlarında(kontrol esnasında içerisine üflenen) 0,16 miligram üstündeki ölçümlerde veya kan analizinde 0,35 miligram ve üzeri alkol tesbit edilmesi şartı aranacaktır.

Ayrıca vücudun da alkol veya herhangi bir serhoşluk tesiri yaratan kimyasal madde tesbit edilen sürücü için ; ilk defa bu kanun ihlalini yapanlar için 30 bin ruble para cezası ve 2 sene için trafikten men (ehliyete el konulması) cezası verilecektir.Aynı ceza kendisine ait aracı başka bir şahısa kullandıran ve bu şahsın alkollü olarak aracı kullanması durumunda hem aracı kullanan sürücüye hemde aracın gerçek sahibine verilecektir.

Eğer şahıslar ikinci defa yukarıdaki kural ihlalini yapar ise 15 gün hapis cezası ve 50 bin ruble para cezası ve 3 sene trafikten men edilme cezası alacaklardır.

Alkol ve serhoşluk yaratan diğer maddelerin cihazlar veya hastanelerde kontrol edilmesini red eden sürücüler için net bir şekilde 30 bin ruble para cezası ve 2 sene trafikten men cezası verilecektir.Daha önceden de bu şekilde testleri red etme ihlali olan sürücü için bu red etme konusunu tekrarlaması durumunda yukarıdaki cezalar ve 15 gün hapis cezası verilecektir.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası bin ruble olarak belirlenmiş ve ihlalin tekrarlanması durumunda ceza 5 bin ruble olarak verilecektir.Ve 6 ay trafikten men cezası verilecektir.

Yaya geçidi olmayan yerlerden geçen yayalar için ceza 500 rubleye çıkartılmıştır.Eğer bu kural ihlalini yapan yaya alkollü ise ceza tutarı 1500 ruble olacaktır.
Ayrıca Rusya da en popüler trafik kural ihlali olan hız aşımlarında ise ceza miktarları hız aşımının oranına göre 5 bin rubleye kadar para cezası ve 6 ay trafikten men edilme cezası olarak işleme konulacaktır.

Araç kullanımı esnasında cep telefonu ile konuşma 1500 ruble para cezasına neden olacaktır.Daha önceden bu ihlal için uygulanabilen uyarı cezası artık ortadan kaldırılmıştır,trafik polisi uyarı yazısı yazamayacaktır.

Yeni kurallar ve ceza oranları tahminen bu sene 2013 eylül ayında uygulanmaya başlanacaktır.

Bu cezaların esas can alıcı noktası olan ve yabancıları ilgilendiren kısmı,cezaların göçmen siciline işlenmesi ve vize ,çalışma izni,vs.konularda yabancıları direk etkilemesidir.Bu konudada kanun taslaüı hazırlanmış ve meclis te oylanma sırasını beklemektedir.Yeni tasarıya göre ağır suçlar dışında alınan ve yabancıların Rusya sınır giriş-çıkış,oturum,vs. Kural ihlali nedeni ile verilmemiş idari cezalar bu yabancıların Rusya daki vize,çalışma izni,oturum,vs. Haklarına engel teşkil etmeyeceklerdir.Bu kanunun yasalaşması ve uygulanması için tahmini tarih 2014 sonu olarak öngörülmektedir.