8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Rusya Vize Muafiyeti Yeni yasa

14 nisan 2017 tarihinde Rusya Hükümeti 692-p nolu bir karar yayınladı.Kararı bir çok gazete ve internet sitesi ilk haber olarak verdi.Elbette bir çok vatandaşımız çeşitli sorular ile konu hakkında bilgi almak için bizleri aramaya başladı.Aşağıda bu karar ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek isterim ;
Başbakan tarafından imzalanan yeni muafiyet prosedürü Eylül 2017 tarihinde uygulanmaya başlanacaktır.
Muafiyetten yararlanabilecek ülke vatandaşlarını şöyle sıralayabiliriz ; Türkiye,Cezayir,Bahreyn,Brune,Hindistan,İran,Katar,Çin,Kuzey Kore,Kuveyt,Fas,Meksika,Arap Emirlikleri,Umman,Suudi Arabistan,Singapur,Tunus ve Japonya vatandaşları ilgili kolaylaştırılmış vize muafiyetinden yararlanabileceklerdir.
Vize muafiyetindeki tek amaç Vladivastok serbest bölgesindeki ekonominin ve yatırımların canlandırılmasıdır.
Özel vizeler üç başlıkta toplanacaktır ; tek giriş çıkışlı olmak kaydı ile , Turist vizesi, iş vizesi ve sosyal vize şeklinde olacaktır.
Vize işlemleri için herhangi bir konsolosluk harcı alınmayacak ,ücretsizdir ve vize süresi 30 gün olacaktır.
Özel vize alan yabancılar aldıkları bu vize ile sadece Primorskiy Kray (Приморский край) serbest bölgesinde bulunan Kraskino,Pograniçnıy,Turiy Rog,Morvokzal vladivastok ve uluslararası Kneviçi hava limanı sınır kapılarından giriş yapabileceklerdir.Alınan vizeler Primorskiy kray,Habarovskiy Kray,Sahalin bölgesi,Çukotki ve Kamçatka da geçerli olacaktır.
Vizeler, başvuruları özel hazırlanacak internet portalı üzerinden ,basit bir anket doldurularak yapılacaktır ve yine aynı şekilde elektronik ortamda en geç 4 gün içerisinde cevap buradan alınacaktır.Pasaporta yapıştırılacak vize sınır girişi esnasında orijinal olarak ilgili kapıda verilecektir.
Bahsi geçen yabancı ülke vatandaşlarına yönelik vize muafiyeti kapsamında gereken alt yapı çalışmaları eylül 2017 dönemine kadar tamamlanacaktır.
Yabancı ülke vatandaşları alınan bu özel vize ile karar da yazılan bölgeler dışarısında serbest dolaşım hakkına sahip olamayacaklardır.
Her ne kadar şu anda özel vize muafiyeti ile ilgili yapılanma yukarıdaki şekli ile uygulanma amacında olsa da 6 aylık önümüzdeki zaman bölümü içerisinde mutlaka işleyiş şekline yönelik değişiklikler olacağı görülmektedir.
Eylül ayında son şekli ile sistemin nasıl çalışacağı hakkında yeni bir yazı ile sizleri tekrar bilgilendirmeye çalışacagız.