8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Sahte Trafik Ceza Makbuzları

Rusya iç işleri bakanlığı araç sahiplerini sahte trafik ceza makbuzlarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.Bizde bu vesile ile Rusya da araç kullanan vatandaşlarımızı uyarmakta fayda görmekteyiz.
2015 senesi başlarken trafik cezaları da zamlandı,bunu fırsat bilen dolandırıcılar,özellikle ülkede yaşayan yabancılar ilk sırada hedef olmak üzere yeni bir oyunu devreye soktular.Araç sahiplerinin ev adreslerine sahte ceza makbuzları gönderilmeye başlandı.Elbette bu ceza makbuzunu gören vatandaşımız idari ceza almamak ve trafik ihlalinin siciline işlenmemesi için derhal en yakın banka şubesine giderek bu gelen trafik ceza makbuzunu ödemektedir.

Hatta bazen şu konuşmaya şahit olmuşsunuzdur ; “ ben cezayı hemen ödedim sicilime işlenmedi ! ” .
Halbu ki trafik ihlalleri ceza makbuzu ödense de,ödenmese de Rusya da yaşayan yabancıların sicillerine idari ceza almıştır seklinde işlenmektedir.
Sabah erkenden cezayı ödemeye giden vatandaşımız makbuzun trafik cezası olduğundan o kadar emindir ki ,makbuzun üzerindeki trafik müdürlüğü-trafik emniyet gibi Rusça kelimeleri okuyunca bunun trafik cezası olduğuna inanmaktadır.Aslında ödediğiniz makbuz “ Altay bölgesi trafik kurallarına saygı derneğine ait bağış makbuzu ” veya “ Yakuti cumhuriyeti trafik asayişine saygılı vatandaşlar derneği bağış makbuzu ” olabilmektedir.
Emniyet müdürlükleri vatandaşların sadece makbuz tutarına bakmasını ve makbuzlarda kullanılan kelimelerin araç sahiplerinin dikkatinden kaçmasını dolandırıcıların bir fırsata çevirdiklerini kabul etmek ile beraber,makbuzu ödeyen kişinin bu derneklere üye olmaması durumunda konuyu mahkemelere taşıyabileceklerini bildiriyorlar.

Posta ile adresinize gelenTrafik ceza makbuzlarında olması gereken bazı bilgiler ;
1. Posta zarfında sadece ceza makbuzu değil,aynı zamanda aracınızın trafik kural ihlal adresindeki ,araç plakası ve aracın kendisinin net olarak gözüken fotoğrafı da bulunmalıdır.
2. Gerçek ceza makbuzunda mutlaka aracınızın rengi,modeli ve plaka numaranız yazar.Sahte makbuzlarda sadece plaka numarası yazar,zira model ve araç rengine dolandırıcıların ulaşması hemen hemen mümkün değildir.
3. Gerçek ceza makbuzunda mutlaka trafik müdürlüğünün ismi yazmaktadır.Ödeme nedeni bölümünde ise trafik ihlal cezası "Штраф за нарушение ПДД" yazmaktadır,dolandırıcılar ise sadece hesap ödemesi "Оплата счета" yazabilmektedirler.
4. Makbuzun arka yüzünde ise cezayı gönderen birimin adres ve telefon numaraları yer almalıdır.Sahte makbuzlarda bu bölüm boş bırakılmaktadır.
5. Gerçek ceza makbuzunda ,makbuzu düzenleyen görevlinin imzası,tarih bilgileri yer almaktadır.Sahte makbuzlarda bu bilgileri göremezsiniz.

Ödemeden önce mutlaka 3 dakika ayırıp makbuzlarınızı inceleyiniz,bu konu sadece trafik cezaları için değil tüm makbuzlar için geçerlidir( bina masrafları,elektrik-su faturaları vs.)

Cezasız günler dileriz…..