8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Şirketinize Gelen Yüklü İnternet Kullanım Faturaları

İnternet hizmeti aldığımız kuruluş, Limitleri aştığımız için 500 000 ruble ilave fatura göndermiş ve acilen ödememizi istiyor.Gerçeği yansıtmayan bu duruma karşı neler yapmamız gerekir?

Sonyıllarda Rusya Federasyonu nda bazı internet firmaları aboneleri ile yaptıkları hizmet sözleşmelerini kötüye kullanarak ve hizmet verdikleri firma yöneticileri inin konu ile ilgili spesifik terim - anlamları bilmemelerini fırsatçılık olarak değerlendirmektedirler.
Her şey yolunda , şirketiniz çalışanları günlük işlerinde interneti normal ve sorunsuz bir şekilde kullanırken ,ay sonunda şirket yöneticisi masasının üzerinde 500 000 ruble tutarında bir ilave fatura ile karşılaşıyor.Derhal internet firması aranıyor,bu faturanın ne olduğu soruluyor.Cevap oldukça net ve açık; sözleşmede yazan internet trafik limitlerini aştınız,bu tutarı ödemeniz gerekiyor.

Yönetici veya şirket sahibi olarak hangi konulara dikkat etmeniz gerekiyor ,gerçekçi olmayan bu fatura karşısında nasıl davranmanız gerekiyor?

1. Öncelikle internet hizmeti aldığınız şirkete ,ilgili faturayı kabul etmediğinizi belirten ve bu faturanın detaylandırılmasını isteyen resmi itiraz yazısını göndermeniz gerekmektedir.İlgili kanunun internet hizmeti koşullarını belirleyen maddesinin 44. Bendinde fatura detaylandırması asli zorunluluk olarak belirlenmiştir.Diğer bir söylemle ,internet hizmeti veren firma sizin talebiniz durumunda ; fatura edilen dönem için sizin hangi tarihlerde ve saatlerde ne kadar bir büyüklükte (megabayt cinsinden)internet üzerinden bilgi alışverişi yaptığınızı göstermek zorundadır.

2. Fatura edilen tutarı kabul etmiyorsanız, hizmetin tam olarak verildiğini belgeleyen ve Rusya da AKT olarak tabir edilen belgeyi imzalamayı kesinlikle red ediniz.

3. İnternet hizmeti veren kuruluş ile olan tüm ilişkilerinizi ve onlardan istediklerinizi telefon görüşmeleri ile değil , mutlaka yazılı olarak yapınız.Yukarıda bahsi geçen itirazınızı ve AKT imzalamayacağınızı yazılı olarak firmanın adresine posta ile gönderiniz.

4. İnternet firmasının gönderdiği detaylandırmayı dikkatle inceleyiniz.Bu detaylandırmada kullanılan trafiğin birim cinsinden tarih ve saatlere göre dökümü,verilen bu hizmetin her birim için fiyatı (sözleşmede yazan) gösterilmelidir.

5. Detaylandırmada belirtilen birim ve tutarın , size gönderilen faturada ki rakamlar ile aynı olması gerekmektedir.

6. İnternet hizmeti aldığınız firmanın bu hizmeti verebilmesi için gerekli olan cihazlara ve bunların zorunlu sertifikalarına sahip olması gerekmektedir.Sertifika nın üzerinde size hizmet veren internet firmasının ismi yazılı olmalıdır(yaptığınız hizmet sözleşmesinde yazılı olan).İnternet firmasının aracı kurum olup olmadığına dikkat ediniz.

Son olarak söyleceklerimiz ise aslında sizin en başında dikkat etmeniz gereken konulardır; internet hizmeti veren firma ile yapacağınız sözleşmede ,başlangıçta aylık ödeme tutarı çok az gözükebilmektedir.Bu tutarın hangi büyüklükteki bir bilgi trafiği akışına karşılık geldiğini dikkatlice okuyunuz.Trafik limit aşımı olması durumunda , hizmet birim fiyatını mutlaka sözleşmede bulunuz ve inceleyiniz.Büyük ihtimal ile bu birim fiyatı gördüğünüzde hayretler içinde kalacaksınız.

Şirketiniz çalışanlarını bu konuda uyarınız ve kontrol ediniz.Şirket çalışanı için mesaai saati bitiminden sonra seyredilen bir şarkı klibi veya bir futbol karşılaşması,hafta sonunda indirilen bir film,ay sonunda sizin karşınıza 500 000 rublelik ilave fatura olarak çıkabilmektedir.