8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Soçi ye Giderken dolandırılmayın !

TÜRK İNŞAAT FİRMALARI SOÇİ YE AVA GİDERKEN AVLANMAYIN !

2014 Soçi Kış Olimpiyatları hazırlıkları Rusya tarafından son hız devam ederken,dolandırıcılarda yeni projeleri ile inşaatçılarımızın karşısına çıkıyorlar.
Rusyanın bazı kentlerinde (Moskova,Soçi,N.Novgorda) ve Türkiye de Ankara şehrimizde ortaya çıkan bu dolandırıcılık olaylarına karşı firmalarımızı daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Tanınmış Rus ,İtalyan inşaat firmalarının ve bazı Rusya devlet kurumlarının acilen inşaat sözleşmesi imzalanması için kendilerine yetki verildiğini gösteren bazı kişiler Türk firmaları ile masaya oturuyor ve ellerindeki sahte vekaletleri göstererek sözleşme imzalıyorlar.

Oynanan sennaryo o kadar gerçekçi ki , toplantılarda sürekli olarak olimpiyat projelerinin yetişmeyeceği endişesi ile kendilerinin acil görevlendirildiği,inşaat fiyatının önemli olmadığı, bürokratik işlerin en kısa sürede aşılması için mevcut vekalet ile inşaat sözleşmesinin 24 saat içerisinde imzalanabileceği ,önemli olan konunun işin zamanında yapılması olduğu konuşuluyor.İlginç olan ise bu dolandırıcıların içerisinde sadece Rusların değil Türk vatandaşlarınında bulunması.

Elbette olayların gelişiminden anlayacağınız üzere dolandırıcılar sözleşmeyi imzalamak karşılığında istedikleri komisyonu nakit olarak alarak ortadan yok oluyorlar.Sizlerin elinde ise hiçbir geçerliliği olmayan bir inşaat sözleşmesi kalıyor, avans ödeme tarihinde ödeme yapılmadığı için nedenini öğrenmeye çalışırken dolandırıldığınızın farkına varıyorsunuz.

Yukarıdaki kısa hikayenin ardından inşaat firmalarımıza sözleşme imza esnasında sözleşmeyi vekaleten imzalama talebi ile karşılaşmaları durumunda dikkat etmeleri gereken bir kaç noktada uyarmakta fayda görüyoruz;

1- Sözleşmeleri imzalama yetkisi firma ve kurumların genel müdürlerine aittir,ancak kanun genel müdürün belirlediği ve yetki verdiği üçüncü şahıslara da bu hakkı vermiştir.
2- Vekaletin noterden verilmiş olmasına dikkat ediniz,
3- Vekalet de,vekilin mutlaka açık adres ve ismi belirtilen proje için yetkilendirme şartları yazılı olmalıdır.
4- Vekalet de yetki verilene,bu yetkiyi verenin şirket iç tüzüğündeki hangi maddeye göre böyle bir vekalet verme hakkının bulunduğu yazılı olmalıdır.
5- Vekaletin yanısıra vekaleti veren firma veya kurumun iç tüzüğü kopyası noter onaylı olarak vekilden istenmelidir.
6- Vergi dairesinden vekalet verenin bilgileri sorularak,mevcut yazılı vekalet ile karşılaştırılmalıdır.
7- Görüşmeler sürer iken yazılı olarak vekil hakkında ilgili firma veya kurumdan gerçeklilik teyidi alınmalıdır.
8- Görüşmelere avukat ile katılım olmalıdır,bu sayede yukarıda sıralanan tedbirlerin tamamını sizin yerinize avukatınız almış olacaktır.
Bu önerilerimizin bir kaç maddesini uygulama ve talep etmeniz durumunda dolandırıcıların geri adım atarak,görüşmeleri yarıda keseceğinden emin olabilirsiniz.

Ender KARATAŞ

RussGroupe