8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Türk Ehliyetimi Rusya da nasıl kullanabilirim ?

Türk vatandaşlarının Rusyada TC. Araç Ehliyetlerini kullanımları

Rusya Federasyonunda belirli süre için bulunan yabancı ülke vatandaşları ,Rusya sınırları içerisinde araç ehliyetine sahip olmaları durumunda bu ehliyet de belirtilen kategorideki ulaşım veya iş araçlarını kullanabilirler.

Bunun için yabancı ülke vatandaşlarının kendi ülkelerinden aldıkları uluslararası ehiyet veya bağlı oldukları ülke sınırları içerisinde geçerli ehliyete sahip olmaları yeterlidir.Uluslararası ehliyete sahip vatandaşlarımızın Rusya da araç kullanımında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Sadece Türkiye de geçerli olan ehliyetlerin Rusya Federasyonu sınırları içerisinde kullanımında ise Rusya Federasyonu Trafik kanunları bazı kısıtlamalar getirmektedir.

Rusya ya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı eğer herhangi bir araç ehliyetine sahip değil ise , Rusya da mevcut kurallar çerçevesinde ehliyet kursu,sağlık kontrolü,ehliyet sınavları şeklindeki aşamalardan geçerek Rus ehliyeti alabilir.Ehliyetin geçerlilik süresi ise Türk vatandaşının Rusya daki kalış (Register)süresi ile sınırlandırılmıştır.Her defasında bu ehliyetin süresini kayıtlı olduğu Rusya adresindeki trafik kontrol müdürlüğünden uzatması gerekir.

Rusya ya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ,sadece Türkiye de kullanılmı geçerli olan Türk ehliyeti ile araç kullanmak istiyor ise; bu ehliyetini Rusya noterlerinden onaylı tercüme yaptırmak zorundadır.Bu şekilde araç kullanımı ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Rusya ya girişini takip eden 60 gün süre ile mümkündür.Yani yabancı ülke vatandaşı Rusya ya girişinden 60 gün sonra Türk ehliyetini tercümesi ile kullanamaz,bu ehliyeti Rusya ehliyeti ile değiştirmek için başvuru yapmak zorundadır.

Rusya Federasyonunda sürekli oturum ve yaşam belgesi (Vid na jetilstvo)almış olan vatandaşlarımız aynı şekilde bu sürekli oturum hakkını aldıkları günden itibaren en geç 60 gün içerisinde Türkiye den aldıkları ehliyetlerini Rus ehliyeti ile değiştirmek zorundadırlar.İzlenecek prosedür ise ;Rusya da mevcut kurallar çerçevesinde ehliyet kursu,sağlık kontrolü,ehliyet sınavları aşamalardan geçerek Rus ehliyeti alınması şeklindedir.Diplomatik temsilcilik yetkili çalışanları için ise bir dizi muafiyet söz konusudur.

Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığımız uygulamalar dizini Rusya da yaşayan,iş yapan ve aynı zaman da otomobil kullanan vatandaşlarımız için son zamanlarda oldukça önem kazanmaktadır,zira trafikte alınan idari cezalar yabancıların çalışma izni,vize gibi işlemlerinde sorun olarak ortaya çıkmaktadırlar.

Şu günlerde ehliyetsiz taşıt kullanan şahıslara daha fazla hapis cezası verilmesi ve uygulamaların sertleştirilmesi yasalara ilave edilmek üzere gündemde olup en kısa sürede uygulamaya geçilecektir.Bu durumda bahsi geçen tercüme ehliyetlerin sahipleri kontrol anında bu ehliyetlerinin yok sayılması,dolayısı ile vatandaşımızı bir anda ehliyetsiz araç kullanan suçlu durumuna düşürebilir.

Yazımızı okuyan vatandaşlarımız « yahu beni kaç kere durdurdular, iki senedir tercüme Türk ehliyetim ile otomobil kullanıyorum,trafik polisleri sorun çıkarmıyor » şeklinde yorum yapabilirler.

Ancak kanun açık ve net.Bir gün kanunu iyi bilen bir trafik polisine yakalanabilirsiniz.Zira son değişiklikler 2012 senesinde ilgili trafik müdürlüklerine iç eğitim ve dikkatle uygulanması başlığı ile gönderilmiştir.

Sorunun çözümlenmesinde sizlere verebileceğimiz tavsiye ise Türkiye ye gittiğinizde zaman ayırarak uluslararası ehliyet almanız veya mevcut ehliyetinizi uluslararası ehliyete çevirtmeniz olacaktır.