8(499)6890230
8(926)2491092

Haberler

01.01.2020

youtube adresimiz ;
...

09.12.2019

Pregabalin ,Tapentadol, Tropikamid ilaçlarının reçetesiz satılması, bulundurulması uyuşturucu...

02.10.2019

Yüksek eğitimli yabancı bir uzmanın Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde...

10.09.2019

Rusya Federasyonu iş kanununda yapılan düzenleme ile çalışanlara ücretlerinin yatırılacağı...

04.04.2019

Her sene olduğu gibi bu yeni yılda da 1 ocak 2019 itibariyle yeni değişiklikler ,yeni...

27.08.2018

Rusya da yaşayan vatandaşlar artık Rus Polisi ile yaptıkları işbirliği sonucunda para ödülü...

Vekalet ile Arac kullanmak

RUSYA DA VEKALET İLE ARAÇ KULLANIMI SONA ERDİ.

Başka bir tüzel veya özel kişiliğe ait olan taşıtların kullanılmasında zorunlu bir belge olarak bulundurulması gereken ve aracın kullanılmasına izin verildiğini gösteren yazılı vekalet kullanılmasına 17 senelik uygulamanın ardından 12.11.2012 tarih 1156 numaralı ilgili kanunun yeniden düzenlemesi ile son verildi.24.11.2012 tarihinde yeni uygulamaya resmen başlandı.

Başkasına ait aracın , trafikte kullanımına ilişkin zorunlu olarak araç sahibinden yazılı olarak alınması gereken vekalet ilk olarak 1995 yılında uygulanmaya başlanmıştı.Ve bu seneye kadar vekalet olmadan kullanılan araçlarda para cezası ve trafikten alıkoyma işlemi yapılmaktaydı.

Son iki senedir araç sürücüleri , araç sahipleri ,trafik kontrolünden sorumlu yetkililer ve son olarakta vergi daireleri yetkilileri tarafından kanunun bu maddesinde yeni bir düzenlemeye gidilmesinin artık bir zorunluluk olduğu yüksek sesle konuşulmaya başlamıştı.Vekalet sisteminin eskidiği ve günümüz koşullarına hizmet vermediği savunulmaktaydı.

Ne Avrupa da, ne Amerika da bu sistemin artık kullanılmadığı yetkililer tarafından örnek gösterilemeye başlanmış, sistemin sadece rüşvet çarkına hizmet ettiği gündeme getirilmişti.

Yeni kanun değişikliği ile Trafik polisleri kontrol esnasında sadece ; aracın zorunlu trafik sigortasını,sürücünün ehliyetini kontrol edecekler.Aracın sahibinin aracı kullanan kişiye aracı kullanması için verdiğinin kanıtı ise aracın anahtarı ve aracın teknik pasaportu sayılacaktır.

Buna göre aracın istek dışında kullanımını,kaybolmasını,çalınmasını ve bunun gibi durumları araç sahibinin derhal polise dilekçe ile bildirmesi gerekecektir.Araç ile birlikte yakalanan şahsı ise çok ağır hürriyet bağlayıcı cezalar beklemektedir.

Ayrıca araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortasında belirttikleri sigorta kapsamındaki diğer sürücüleri belirlerken daha seçici olmaları gerekecektir.

En önemli konu ise araç alım-satımlarında daha temkinli davranmanız,
alışkanlık haline gelen vekalet ile senelerce araç kullanımından vaz geçip,satın aldığınız aracı 10 gün içerisinde (eski kanunda bu süre 5 gün.) üzerinize resmi kayıt yaptırmanızdır.Ticari anlaşmazlıklar sonucu gereksiz hürriyet bağlayıcı cezalar almanız bu sayede önlenecektir.

Vekalet belgesinin ortadan kalkması büyük bir rahatlık olmak ile beraber, size ait olmayan bir aracı kullanırken araç sahibinin yapacağı basit bir arabam çalındı ihbarı ile hakkınızda hırsızlık suçundan hapis cezası istemi ile çok kolay dava açılabileceğini hiçbir zaman unutmayınız.

Aracın alım-satım işlemini resmen gerçekleştirene kadar ,eğer aracı bu süre içerisinde kullanmak zorundaysanız; aracı size satan kişi ile yaptığınız alım-satım sözleşmesini yanınızda bulundurunuz.